| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (6-10.06.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu sierpniowy kontrakt na rzepak kontynuował systematyczną zwyżkę. Przez tydzień umocnił wartość 0,9% do 382,3 Euro/ta więc najwyższego poziomu od wprowadzenia tego kontraktu w marcu 2014 roku i o 2,1% do 374,3 Euro/t przed dwoma tygodniami – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (6-10.06.2016)

Notowania rzepaku

Rzepak podążał za nadzwyczajnym wzrostem notowań soi oraz ewentualnym okrojeniem letnich zbiorów w UE. Perspektywy zbiorów rzepaku nieco się kurczą w wyniku spadku prognoz we Francji, gdyż z powodu deszczy zbiory mogą tam zmaleć o 3,7% do 5,1 mln ton. W związku z tym, zbiory w Unii mogą być poniżej 21,8 mln ton, raczej na poziomie 21,5 mln ton, a zatem poniżej ubiegłorocznych 22,3 mln ton. Na rynku rzeczywistym podrożała większość surowców oleistych oraz śruty, które umocniły wartość pod wpływem obaw o soję w USA z uwagi upały na Środkowym Zachodzie.

Notowania Canoli

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na maj br. w ostatnim tygodniu podrożała minimalnie o 0,4% do 522,5 CAD/t. Canola podążała za umocnieniem cen soi w Chicago, jakkolwiek w czwartek staniała względem środy z powodu oczekiwania na piątkowy raport USDA.

Notowania soi

Na giełdzie towarowej w Chicago lipcowy kontrakt terminowy na soję w trakcie tygodnia do czwartku umocnił wartość o 2,8% do 432,1 USD/t. W środę soja poszybowała do wartości najwyższej od 2 lat na skutek upalnej pogody na Środkowym Zachodzie, która może okroić jej zbiory w USA. W czwartek rynek nieco się uspokoił w oczekiwaniu na piątkowy raport USDA, w który spodziewa się potwierdzenia wzmożonego zapotrzebowania eksportowego na soję.
 
Tymczasem w Brazylii Conab obniżył prognozy zbiorów soi o 1,3 mln ton do 95,6 mln ton. W Argentynie dalej deszcze w niektórych rejonach opóźniały zbiory soi, ale zebrano już około 87% powierzchni, czyli to 10% poniżej zeszłorocznego. Należy jednak zauważyć, że nadzwyczajne wzrosty cen soi mają charakter spekulacyjny, a wiec mogą ulec korekcie w obliczu twardych danych fundamentalnych.


Tagi:
źródło: