| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (16-20.01.2017)

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na luty tego roku w obrębie ostatniego tygodnia ponownie umocnił wartość tym razem o 1,5% do 420,8 Euro/t wobec 418 Euro/t przed dwoma tygodniami, tj. wzrost o 0,7% - 2,8 Euro/t.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (16-20.01.2017)
 

Notowania rzepaku


Czwartkowe notowania znalazły się powyżej dotychczas rekordowej ceny kontraktu lutowego z 15 grudnia 2016 roku wynoszącego 419,8 Euro/t. Rynek jest rozchwiany, a rzepak nieco stracił impet jakkolwiek wspierała go drożejąca soja. Utrzymuje się napięty bilansu rzepaku w UE w sezonie 2016/2017 w wyniku niższych o 10% zeszłorocznych zbiorów, które znalazły się na poziomie 20,1 mln ton.
 
Obecnie w tym sezonie szacuje się zapotrzebowanie na importowany rzepaku w Unii na 3,9 mln ton. Wzrosła podaż eksportowa rzepaku z Australii, a to dzięki lepszym niż się spodziewano zbiorom, skąd będzie pochodzić największa dostawa do Unii. Ta zwyżka dostępności surowca na rynkach międzynarodowych jest czynnikiem, który może tłumić silniejsze wzrosty cen rzepaku w UE. Na rynku rzeczywistym przez tydzień podrożały surowce oleiste oraz śruty, które cechowała największa dynamika zwyżek.
 

Notowania Canoli

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na marzec tego roku mocno zwyżkowała z 502,3 CAD/t do 518,4 CAD/t, a przed 2 tyg. 503,6 CAD/t, wspierana osłabieniem wartości dolara kanadyjskiego co zwiększa nadzieje na wzrost popytu wywozowego oraz ograniczoną sprzedażą przez farmerów liczących na podrożenie surowca.
 

Notowania soi

Na giełdzie towarowej w Chicago marcowy kontrakt terminowy na soję. Jak wynika z informacji przekazanych przez FAMMU/FAPA, w obrębie tygodnia mocno zwyżkował z 382,2 USD/t do 393,2 USD/t, a przez 2 tyg. o 21,2 USD/t, głównie pod wpływem wieści z Argentyny o permanentnych deszczach, które mogą zagrozić zbiorom soi tego trzeciego jej producenta na świecie. W dniu 18 stycznia br. marcowy kontrakt zwyżkował do poziomu najwyższego od 6 miesięcy, ale w czwartek uczestnicy rynku realizowali zyski i notowania osłabły. Dalszy kierunek zmian cen zależał będzie głównie od prognoz materializacji zbiorów w Ameryce Południowej, co mogłoby w pewnym stopniu osłabić silne czynniki fundamentalne tj. wielka światowa produkcja soi w bieżącym sezonie.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!