| Autor: redakcja1

Strefy buforowe w walce z bakteriami drzew oliwnych we Włoszech

W dniu 18 maja br. Komisja Europejska decyzją wykonawczą 789/2015 (L125/36 z 21 maja br.) w sprawie środków zapobiegających wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmu Xylella fastidiosa, podjęła środki przeciwdziałania bakteriozie odpowiedzialnej za zakażenie 10% drzew we włoskim, południowym regionie Apulia – podaje FAMMU/FAPA.

Strefy buforowe w walce z bakteriami drzew oliwnych we Włoszech

Podjęte działania mają na celu zapobieganie rozprzestrzenienia epidemii poza Włochy także na drzewa cytrusowe, winogrona oraz rośliny ozdobne. Działania przewidują wprowadzenie we Włoszech 10 km stref buforowych wokół zarażonych plantacji, a także szereg innych działań prewencyjnych.

 

Wcześniej we Włoszech podjęto akcję niszczenia drzew zarażonych patogenem przenoszonym przez owady, a Francja w kwietniu br. wprowadziła embargo na import materiału roślinnego z terenów objętych epidemią. W dniu 20 maja br. Parlament Europejski zadeklarował rezolucją konieczność rekompensat za straty właścicielom gajów oliwnych we Włoszech oraz szybszej reakcji na problemy tego rodzaju.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!