| Autor: redakcja1

Prognozy mniejszych zbiorów rzepaku w sezonie 2015/2016

Mniejsze zapasy początkowe i obniżka zbiorów rzepaku zadecydują o dość dużym spadku światowej podaży rzepaku w sezonie 2015/16. Ponieważ zużycie rzepaku prawdopodobnie obniży się mniej niż podaż, zapasy tego surowca na koniec sezonu także będą mniejsze niż przed rokiem – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Prognozy mniejszych zbiorów rzepaku w sezonie 2015/2016

Zbiory rzepaku na świecie

Zdaniem ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ) światowa produkcja rzepaku w sezonie 2015/2016, zdaniem ekspertów MRZ, wyniesie 66,9 mln t i będzie mniejsza o 6% - 4,5 mln t w odniesieniu do sezonu 2014/2015. Zniżka zbiorów będzie wynikiem zarówno mniejszych zasiewów, jak i plonów.
 
W UE oczekiwane są zbiory w wysokości 21,3 mln t, przy czym eksperci MRZ jeszcze w maju spodziewali się produkcji w granicach 21,9 mln t, ale w wyniku przedłużającego się okresu ciepłej i suchej pogody w czerwcu zrewidowali swoje prognozy w dół. W porównaniu do rekordowego sezonu poprzedniego, unijna produkcja rzepaku będzie o 3 mln t mniejsza. Nadal jednak będzie kształtować na poziomie powyżej średniej z ostatnich kilku lat. W Niemczech i Francji, które należą do największych unijnych producentów rzepaku, oczekuje się zbiorów w wysokości odpowiednio 5,0 i 5,1 mln t w stosunku do 6,3 i 5,5 mln t w 2014 r.
 
Produkcja na Ukrainie jest oceniana na poziomie 1,9 mln t, co oznacza 14-procentowy spadek w obrębie roku.
 
W przypadku Kanady spodziewana jest zniżka produkcji do 14,9 mln t z 15,6 mln t w 2014 roku. Przymrozki, jakie wystąpiły pod koniec maja, wyrządziły większe straty niż zazwyczaj o tej porze roku. Ocenia się, że 5% plantacji została zaorana w odniesieniu do 1% średnio w ostatnich latach.
 
Jak informuje Bank BNP BGŻ Paribas, zużycie rzepaku na świecie prawdopodobnie będzie wyższe od zbiorów i wyniesie 68,4 mln t. W porównaniu do sezonu poprzedniego zmaleje o 5% - 3,6 mln t. Jeśli te prognozy się sprawdzą, będzie to pierwsza obniżka spożycia rzepaku na świecie od 9 lat. Wynikać to będzie z mniejszego zużycia rzepaku, na co przełoży się nie tylko na mniejsza podaż tego surowca, ale również na duża dostępność relatywnie taniej soi.
 
Globalne zapasy rzepaku na koniec sezonu przewidywane są w granicach 4 mln t w stosunku do 5,6 mln t w sezonie poprzednim.
 
Relacje podażowo-popytowe na światowym rynku rzepaku będą nieco bardziej napięte niż w sezonie poprzednim. Relacja zapasów do zużycia przyjmie wartość 5,8% w stosunku do 7,8% w sezonie poprzednim.  

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!