| Autor: redakcja1

Światowy bilans rzepaku - dobre prognozy

Według najnowszych prognoz Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ), globalna produkcja rzepaku w sezonie 2013/2014 będzie rekordowo wysoka i wyniesie 66,5 mln, czyli o 5% więcej niż w sezonie wcześniejszym – podaje Bank BGŻ.

Światowy bilans rzepaku - dobre prognozy
Niemniej jednak po uwzględnieniu mniejszych zapasów początkowych, światowa podaż surowca wzrośnie w minimalnie mniejszym stopniu, a więc o 4% w porównaniu z sezonem poprzednim. Zdaniem MRZ, globalne zużycie rzepaku wyniesie 65,4 mln t, czyli będzie większe o 3% niż w sezonie 2012/2013.
 
Jednakże w samej UE, będącej jest największym światowym konsumentem rzepaku, zużycie tego surowca w tym sezonie może być mniejsze niż w poprzednim m.in. z uwagi na spodziewaną sporą dostępność konkurencyjnej cenowo śruty sojowej i oleju słonecznikowego. Poza tym, mniejszy popyt na rzepak będzie zgłaszać także unijny sektor biopaliw.
 
Globalne zapasy rzepaku na koniec sezonu 2013/2014 powinny być większe o 17% niż rok wcześniej i mogą wynieść 5,6 mln t. Jeżeli te prognozy się sprawdzą, to globalne zapasy rzepaku wzrosną po raz pierwszy od 4 lat.
 
Wskaźnik zapasy/zużycie dla globalnego rynku rzepaku w sezonie 2013/2014 może wynieść 8,6% w stosunku do 7,6% w sezonie 2012/2013.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!