| Autor: redakcja1

Rekordowo wysoka podaż śrut oleistych

Z uwagi na bardzo wysoką produkcję nasion oleistych, globalna produkcja śrut w sezonie 2014/15, także będzie rekordowo wysoka – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Rekordowo wysoka podaż śrut oleistych

Wysoka podaż śrut oleistych

Jak wynika z prognoz FAO, opublikowanych w maju br., w ekwiwalencie białka wyniesie ona ponad 139 mln t, co oznacza 8-procentową zwyżkę w odniesieniu do sezonu poprzedniego.

 

Podobnie jak w dwóch wcześniejszych sezonach, tak spory wzrost będzie możliwy za sprawą o 11 mln t wyższej produkcji śruty sojowej, gdyż produkcja większości pozostałych śrut zmaleje. Światowa podaż śrut, będąca sumą zapasów początkowych i produkcji, w sezonie 2014/2015 wyniesie blisko 161 mln t i będzie o 9% większa niż w sezonie wcześniejszym.

Zużycie śrut przekroczy 130 mln ton

Zdaniem FAO, zużycie śrut w sezonie 2014/2015 wyniesie 131 mln t. W odniesieniu do sezonu poprzedniego konsumpcja wzrośnie o 5%, czemu będzie sprzyjać głównie spadek cen śrut oraz wzrost gospodarczy, w tym przede wszystkim w krajach rozwijających się.

 

Niemniej jednak, z uwagi na na dużą dostępność zbóż paszowych, oczekiwany wzrost zużycia śrut będzie mniejszy niż w sezonie 2013/2014, gdy osiągnął 6%.

 

Tak jak w ostatnich latach, największą zwyżkę spożycia śrut odnotują kraje rozwijające się, jak przykładowo azjatyckie. Wyjątkiem będą Chiny, które są największym konsumentem śrut oleistych na świecie. W kraju tym, ze względu na wyhamowanie wzrostu produkcji mięsa, związane m.in. z ptasią grypą wśród drobiu, zwiększenie się zużycia śrut w tym sezonie będzie niższe niż w sezonach poprzednich.

 

W UE, która jest drugim na świecie czołowym konsumentem śrut oleistych, na wielkość zużycia śrut negatywnie będzie oddziaływać duża podaż relatywnie taniej pszenicy paszowej.

 

Natomiast w USA konsumpcja śrut będzie zwiększać się szybciej niż w sezonie poprzednim, przy czym aktualnie amerykański sektor zwierzęcy jest w mniejszym stopniu dotknięty chorobami zwierzęcymi niż w poprzednich latach.

 

W związku z tym, że zużycie śrut w omawianym sezonie będzie o 8 mln t mniejsze od produkcji i, zapasy śrut na koniec sezonu będą wyższe niż przed rokiem. Eksperci FAO prognozują, że mogą one wynieść 28,6 mln t razem ze śrutą w przechowywanych nasionach oleistych, tj. będą większe o 1/3 w odniesieniu do końca sezonu 2013/2014.

 

Poprawa uwarunkowań podażowo-popytowych, a więc relacji zapasów do konsumpcji w przypadku globalnego rynku śrut ma wynieść 22%, a dla głównych eksporterów - 15%, pozwala oczekiwać spadku cen śrut.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!