| Autor: redakcja1

Rosną ceny rzepaku

Kolejny miesiąc z rzędu rosną ceny rzepaku, śruty i makucha. Produkty te nadal jednak pozostają tańsze niż przed rokiem – informuje Bank BGŻ.

Rosną ceny rzepaku
Jak wynika z danych opublikowanych przez MRiRW, od lutego 2014 roku utrzymuje się wzrostowy trend cen skupu rzepaku w Polsce. W kwietniu br. średnia cena netto płacona dostawcom przez punkty skupu rzepaku wyniosła 1760 zł/t i była o 10% większa w odniesieniu do marca oraz o 13% w porównaniu z lutym. Z drugiej strony, ceny rzepaku w kwietniu tego roku kształtowały się dalej na poziomie znacznie mniejszym niż w analogicznym miesiącu zeszłego roku – spadek o 11% i przed dwoma laty - o 15%.

Czytaj więcej o cenach rzepaku na Gospodarz.pl

Wzrostowe tendencje cen obserwowane są również w odniesieniu do śruty rzepakowej i makucha. Według MRiRW, przeciętna cena sprzedaży netto śruty rzepakowej w zakładach tłuszczowych w kwietniu 2014 roku wyniosła 1087 zł/t i była większa o 5% niż w marcu i o 10% niż w lutym. W przypadku makucha, jego średnia cena w tym czasie wyniosła 1149 zł/t i była wyższa o 6% niż w przed miesiącem i o 13% wyższa niż w przed dwoma miesiącami.
 
Podobnie jak w przypadku rzepaku, ceny śruty rzepakowej i makucha, mimo podwyżek obserwowanych w ostatnim czasie, wciąż pozostają mniejsze niż w analogicznym okresie 2013 roku, przy czym w kwietniu odpowiednio o 3% i 8% w skali roku.
Niemniej jednak w przypadku oleju rzepakowego, przeciętna cena sprzedaży netto tego produktu w zakładach tłuszczowych w kwietniu tego roku wyniosła 3302 zł/t. Tłuszcz ten był tańszy o 1% niż w marcu i o 0,5% niż w lutym. W odniesieniu do kwietnia zeszłego roku jego ceny były o 17% mniejsze.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!