| Autor: redakcja1

Notowania oleistych - podsumowanie tygodnia. Stabilny rzepak na rynku terminowym (01-05.12.2014)

Na giełdzie Matif w Paryżu w obrębie tygodnia rzepak w kontrakcie na luty’2015 potaniał o 0,3% do 336,8 Euro/t w stosunku do 337,8 Euro/t, a także o 0,3% przed dwoma tygodniami – podaje FAMMU/FAPA.

Notowania oleistych - podsumowanie tygodnia. Stabilny rzepak na rynku terminowym (01-05.12.2014)

Notowania rzepaku

Wartość rzepaku w kontrakcie lutowym uległa nieznacznym zmianom i dalej waha się w granicy 337 Euro/t. Rzepak podążał za spadkiem kontraktów na soję w Chicago, chociaż perspektywy mniejszych zbiorów w przyszłym roku wspierały jego wartość.

 

Ostatnie prognozy IGC mówią bowiem o zmniejszeniu się obszaru upraw rzepaku pod przyszłoroczne zbiory o 1,3 mln ha tj. 6% do 6,4 mln ha. Byłoby to także o 400 tys. ha mniej niż wcześniejsza prognoza IGC. W związku z tym, na Ukrainie zasiewy rzepaku mogą obniżyć się do 860 tys. ha w stosunku do przeciętnej z ostatnich pięciu lat wynoszącej 1,1 mln ha. Na rynku rzeczywistym ceny większości surowców oleistych oraz śruty się zmniejszyły.

Notowania Canoli

W Winnipeg kanadyjska Canola w obrębie tygodnia w kontrakcie na styczeń’2015 potaniała o 3,4% do 412,7 CAD/t w odniesieniu do 430,6 CAD/t przed dwoma tygodniami. Ziarno to potaniało pod wpływem nastrojów w Chicago oraz większych niż szacowano zbiorów, które okazały się być zaraz po rekordowych ubiegłorocznych, kiedy to było 18 mln ton. W czwartek biuro statystyczne Statcan oceniło produkcję rzepaku Canola w 2014 roku na 15,56 mln ton, a więc to zwyżka o 10,5% niż oceny przed miesiącem, a także sporo więcej niż szacowali handlowcy, którzy zakładali 14,6 mln ton.

Notowania soi

W Chicago pod wpływem utrzymującej się presji podaży w obrębie tygodnia cena styczniowego kontraktu terminowego na soję zmalał o 3,5% do 371,3 USD/t, podobnie kontrakty na późniejsze terminy. Kontrakty na śrutę sojową odnotowały jeszcze większe spadki. Jedynie w czwartek ceny wsparły dane o nieoczekiwanie wysokim wolumenie eksportowym soi z USA w ostatnim tygodniu.

 

W środę amerykańska firma analityczna Informa Economics podała do wiadomości najnowsze prognozy zbiorów soi w Ameryce Południowej: dla Brazylii zostały podniesione z 93 mln ton do 93,5 mln ton, a za to obniżone o 0,5 mln ton dla Argentyny do 55,5 mln ton. Jednakże możliwe są wahania cen soi m. in. pod wpływem perturbacji handlowych, to ziarno to powinno raczej tanieć, ale tylko wtedy, gdy nie będzie większych problemów z pogodą w rejonach uprawy soi w Ameryce Płd. Tagi:
źródło: