| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (7-11.09.2015)

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie listopadowym przez tydzień umocnił wartość o 1,7% do 365,3 Euro/t w stosunku do 358,8 Euro/t przed dwoma tygodniami – o 1,8%, po części wspierany umocnieniem soi w Chicago oraz poprawą nastrojów giełdowych po ujawnieniu chińskich planów stymulacji gospodarki – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (7-11.09.2015)

Notowania rzepaku

W związku z tym, rzepak odbił się od ostatnio najniższej wartości notowanej dnia 26 sierpnia br. wynoszącej 351,8 Euro/t drożejąc o 13,5 Euro/t. Perspektywy podaży rzepaku w sezonie 2015/2016 w UE przewidują zniżkę podaży o 9%, co wspiera jego wartość. Uczestnicy rynku spodziewają się raportu USDA, który powinien wyznaczyć kierunek zmian cen dla oleistych. Z drugiej strony tania ropa mocno wpływa na spadek cen olejów roślinnych i surowców z których powstają. Na rynku rzeczywistym zmalała cena większości komponentów paszowych.

Notowania Canoli

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na listopad tego roku w obrębie tygodnia umocniła się o 2,1% do 466,9 CAD/t, przy czym przez 2 tygodnie odnotowała zniżkę o 1,2%, wspierana zakupami kontraktów przed piątkowym raportem USDA oraz wzrostami na rynku soi. Poza tym ograniczona sprzedaż z nowych zbiorów przez producentów i strach o możliwe straty mrozowe w uprawach Canoli wpływały na wzrost jej cen.

Notowania soi

Wrześniowy kontrakt terminowy na soję w Chicago w ciągu tygodnia podrożał o 0,5% do 325 USD/t, podobnie kontrakty na dalsze terminy na fali oczekiwań na piątkowy raport USDA. Handlowcy spodziewają się bowiem prognoz redukcji plonów soi w stosunku do sierpniowych, co przełożyłoby się na mniejsze oceny zbiorów i zapasów końcowych soi w USA.

 

Dodatkowo środowe informacje z Brazylii mówią o poprawie prognoz zbiorów soi w sezonie 2015/2016 1,2% wobec poprzedniego miesiąca do 97,1 mln ton, które zakładają zasiewy soi o 2,3% większe od ubiegłorocznych, a więc na poziomie 32,2 mln ha. Prawdopodobnie zniżkowa tendencja dla soi może powrócić w najbliższym okresie, o ile poważniejsze problemy z aurą nie spowodują mocniejszych spadków zbiorów przede wszystkim w USA.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!