| Autor: redakcja1

W bieżącym sezonie zużycie śrut oleistych sięgnie 340 mln ton

Konsumpcja śrut oleistych w sezonie 2016/2017 szacowane jest na 338,7 mln ton, tj. o 3,9% więcej w porównaniu z poprzednim sezonem. Zwiększy się spożycie większości śrut poza rzepakową oraz bawełnianą.

W bieżącym sezonie zużycie śrut oleistych sięgnie 340 mln ton

Światowy rynek śrut oleistych

Jak wskazuje FAMMU/FAPA, najważniejsza w żywieniu zwierząt śruta sojowa odnotuje istotną, bo 5,1% zwyżkę spożycia. Spośród ważniejszych śrut o 2,9% zmaleje konsumpcja rzepakowej do 34 mln ton oraz bawełnianej do 17,6 mln ton o 0,6%. Zwiększy się spożycie śruty słonecznikowej o 7,8% do 18,3 mln ton oraz arachidowej o 10% do 5,6 mln ton. Ponad 4-procentowy wzrost spożycia odnotuje śruta palmowa do 8,4 mln ton. Wzrośnie również konsumpcja glutenu kukurydzianego o 2% do 16,7 mln ton oraz nieznacznie śruty z zarodków kukurydzy o 2,3% do 4,1 mln ton. Konsumpcja mączki rybnej zwiększy się o 3,2% do 4,5 mln ton. Przyrosty odnotują mniej znaczące śruty jak z kopry, lniana oraz sezamowa. Tradycyjnie największy udział w spożyciu śrut w paszach dla zwierząt będzie miała śruta sojowa - 225,5 mln ton, co stanowi 67% konsumpcji wszystkich śrut. W dalszej kolejności znajduje się śruta rzepakowa - 10%, bawełniana, słonecznikowa i gluten kukurydziany - po 5% oraz palmowa - 3%.
 
Od sezonu 2009/2010 na pierwszym miejscu pod kątem wykorzystania śrut na pasze znajdują się Chiny - 24% udział, które w sezonie 2016/2017 zużyją rekordową ilość 81,4 mln ton. W Unii Europejskiej w bieżącym sezonie prognozowana jest tu konsumpcja 61,4 mln ton, co stanowi 18% spożycia światowego. Trzecie miejsce zajmują Stany Zjednoczone z 43,9 mln ton i 13% udziałem.
 
W sezonie 2016/2017 dzięki popytowi generowanego pod wpływem wzrostu populacji globalne zużycie śrut powinno zwiększyć się o 3,9%. Wzrost konsumpcji dotyczyć będzie największych światowych konsumentów jak UE o 2%, Chin o 5%, Stanów Zjednoczonych o 2%, Brazylii o 2% oraz Indii o 6%. W USA większe spożycie śrut będzie podążało za zwyżką produkcji drobiu względem poprzedniego sezonu. Hodowla drobiu w USA zużywa połowę krajowej produkcji śruty sojowej.
 
Przyrost konsumpcji prognozuje się w krajach Ameryki Pod. i Płn. , przy czym jedynie w Kanadzie przewiduje się stabilizację oraz Rosji i Ukrainie. Podobnie jak sezon wcześniej przyrost spożycia w sezonie 2016/2017 dotyczyć będzie też praktycznie wszystkich liczących się azjatyckich konsumentów. Zapotrzebowanie na śruty, głównie w Chinach i innych krajach azjatyckich zwiększało się stopniowo od lat z uwagi na zmiany w zwyczajach żywieniowych. Zdaniem FAMMU/FAPA spożycie mięsa i ryb rośnie z roku na rok, co wymaga zwiększenia produkcji żywca spożywającego coraz większe ilości wysokobiałkowych komponentów paszowych, w tym śrut oleistych. W obrębie ostatnich kilkunastu lat zużycie śrut oleistych w Chinach zwiększyło się ponad dwuipółkrotnie. W Chinach nie odnotowano spadki konsumpcji śrut nawet w sezonie 2008/2009, gdy u innych ważnych konsumentów w Azji nastąpiła zniżka.
 
Podobnie jak w poprzednich latach negatywny wpływ na zużycie pasz może mieć pojawienie nowych ognisk uśpionej aktualnie ptasiej grypy, gdyż wtedy nastąpi wybijanie stad, co może zaowocować istotnym spadkiem popytu na pasze. W listopadzie minionego roku pojawiły się ogniska ptasiej grypy (H5N8) w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii oraz na Węgrzech i Szwajcarii.


Tagi:
źródło: