| Autor: redakcja1

Szacunki powierzchni zasiewów rzepaku

GUS wstępnie oszacował obszar obsiany rzepakiem ozimym w Polsce pod tegoroczne zbiory na blisko 820 tys. ha – podaje Bank BGŻ.

Szacunki powierzchni zasiewów rzepaku
Zdaniem Sparksa, po uwzględnieniu niewielkich strat mrozowych w powierzchni zasiewów rzepaku ozimego, czyli blisko 3% w skali kraju, areał zbiorów rzepaku ozimego w 2014 roku może wynieść nieco ponad 800 tys. ha.
 
W związku z czym szacuje się, że areał zasiewów rzepaku jarego będzie znacznie większy od zeszłorocznych 18 tys. ha i wyniesie około 40 tys. ha. Dlatego też całkowity obszar zbiorów rzepaku w 2014 roku może osiągnąć poziom 840 tys. ha, a więc to o 9% mniej od powierzchni zbiorów w 2013 roku, ale o 17% więcej od areału zbiorów w 2012 roku.
 
Jeśliby założyć, że średnie plony rzepaku będą w granicy 30 dt/ha, to tegoroczne zbiory tego surowca mogłyby wynieść około 2,5 mln ton, czyli o 11% mniej niż zebrano przed rokiem.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!