| Autor: redakcja1

Zbiory rzepaku niższe niż w poprzednim sezonie, ale i tak dość wysokie

Publikowane w ostatnim czasie prognozy tegorocznych zbiorów rzepaku w UE wskazują na kilkunastoprocentową zniżkę produkcji w odniesieniu do rekordu zanotowanego w 2014 r. - podaje Bank BGŻ.

Zbiory rzepaku niższe niż w poprzednim sezonie, ale i tak dość wysokie

Zbiory rzepaku w UE

Zdaniem Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ), Komisji Europejskiej (KE) czy też Oil World, zbiory rzepaku we Wspólnocie w 2015 prawdopodobnie wyniosą ponad 21 mln t w stosunku do 24 mln t w 2014 r. Obniżka produkcji będzie związana z mniejszym areałem zasiewów, jak również z pogorszeniem plonowania.

 

Jeżeli te prognozy zbiorów rzepaku okażą się bliskie prawdy, tegoroczna produkcja może i tak należeć do najwyższych w historii. Według Oil World będzie to drugi największy wynik, a zdaniem KE i MRZ trzeci. Poza tym, unijne zapasy rzepaku, z jakimi wejdziemy w przyszły sezon 2015/2016 będą dość wysokie. Oil World, ocenia je na 1,5 mln t w porównaniu do 0,8 mln t na początku sezonu 2014/2015 i 1 mln t w sezonie 2013/2014.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!