| Autor: redakcja12

Tegoroczne zbiory rzepaku według szacunków KZPRiRB

4 sierpnia br. Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych opublikowało komunikat prasowy dotyczący prognozowanej wielkości tegorocznych krajowych zbiorów. Żniwa rzepaku w Polsce trwają, jednak nie są tak optymistyczne i pomyśle jakich spodziewali się rolnicy jeszcze w czerwcu.

Tegoroczne zbiory rzepaku według szacunków KZPRiRB
- Jesteśmy mniej więcej na półmetku żniw rzepakowych, są to bardzo opóźnione żniwa. Jednak większym problemem są plony, w wielu rejonach bardzo rozczarowujące w stosunku do wcześniejszych prognoz - mówił Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
 
- Na podstawie informacji zebranych od członków KZPRiRB możemy stwierdzić, że plony są od pół do jednej tony z hektara niższe, niż wcześniej oczekiwaliśmy. Plantatorzy zbierają od 2,0 do 2,5 t/ha, a poziom 3,5 t/ha jest bardzo rzadki - podkreśliła Sonia Kamińska, Dyrektor Biura KZPRiRB.
 
Sygnalizowane są także problemy z jakością, np. porastanie nasion w łuszczynach. Przyczyną takiego stanu rzeczy zdaniem KZPRiRB jest bardzo duża ilość opadów po okresie kwitnienia. Spowodowało to ogromną presję chorób grzybowych i szkodników łuszczynowych. W takich warunkach potęgują się problemy związane z uszkodzeniami korzeni we wczesnych stadiach rozwojowych rzepaku spowodowanych brakiem dobrych zapraw nasiennych - problem braku zapraw neonikotynoidowych jest zatem wciąż aktualny.
 
- Uważam, że będzie trzeba zweryfikować wcześniejsze prognozy zbiorów i wszystko wskazuje na to, że zbierzemy mniej rzepaku nić wcześniej zakładaliśmy. Mogą to być zbiory nawet o 20% niższe niż wstępne prognozy. Z tym związany jest oczywiście poziom dochodów rolników, gdyż ceny kształtujące się obecnie na poziomie 1500-1540 zł przy niskich plonach ledwo pokrywają koszty uprawy - dodał Juliusz Młodecki.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!