| Autor: redakcja1

Uprawom rzepaku zagraża czerń krzyżowych

W województwie kujawsko-pomorskim możliwe jest występowanie takiego agrofagu jak czerń krzyżowych. W związku z tym zalecana jest obserwacja plantacji rzepaku.

Uprawom rzepaku zagraża czerń krzyżowych

 

Choroba ta pojawia się na różnych częściach rośliny oraz we wszystkich etapach rozwojowych rzepaku. Czerń krzyżowych najszybciej rozwija, gdy jest wysokie stężenie wilgotności powietrza zwłaszcza w okresie wykształcania łuszczyn rzepaku oraz jego dojrzewania.

 

 

 

W związku z tym zaleca się użycie właściwych środków ochrony roślin w momencie przekroczenia progu szkodliwości ekonomicznej. Dlatego też należy zareagować kiedy na jesieni rośliny będą miały już 4-8 liści, a na niemalże 20-30 procentach roślin pojawią się plamy wywołane przez czerń krzyżowych.

 

 

 

Natomiast wiosną kiedy rzepak zacznie wegetować i będzie na etapie rozety, a choroba zaznaczy swoją obecność na blisko 20-30 procentach liści oraz na etapie tworzenia łuszczyn w przypadku 10-15 procent porażonych liści.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!