| Autor: redakcja1

Wysoki eksport rzepaku z Ukrainy

Jak wynika ze wstępnych danych, eksport rzepaku z Ukrainy w pierwszym miesiącu sezonu 2014/2015 wyniósł 301 tys. t. W odniesieniu z tym samym okresem przed rokiem wzrósł o 85 tys. t - 39% - podaje Bank BGŻ.

Wysoki eksport rzepaku z Ukrainy

Eksport rzepaku z Ukrainy

Tak jak przed rokiem, najwięcej rzepaku trafiło do UE w ilości 179 tys. t. Był to jednak o 23 tys. t – 11% mniejszy kontyngent niż w lipcu minionego roku. Przyczyną zmniejszenia się wywozu mogły być rekordowo wysokie tegoroczne zbiory rzepaku w Unii Europejskiej, oceniane przez Międzynarodową Radę Zbożową na 22,9 mln t, co w skali roku oznacza wzrost o 9%.
 
Wśród największych odbiorców ukraińskiego rzepaku, znalazły się Pakistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie trafiło odpowiednio 56 tys. t i 48 tys. t surowca. Wzrost sprzedaży do tych krajów był na tyle spory, że zrekompensował z nawiązką spadek dostaw do UE.
 
Niemniej jednak Ukraina należy do czołowych eksporterów rzepaku na świecie, za Kanadą i Australią. Tegoroczne zbiory tego ziarna w tym kraju wyniosły 2,2 mln t. Mimo że były mniejsze niż przed rokiem, kiedy były na poziomie 2,3 mln t, były znacznie wyższe od średniej z ostatnich 3 lat wynoszącej 1,7 mln t.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!