| Autor: redakcja1

Warunki uprawy rzepaku i rzepiku

Rozpoczęte w drugiej dekadzie sierpnia 2021 r. siewy rzepaku ozimego zakończono w pierwszej połowie września minionego roku.

Warunki uprawy rzepaku i rzepiku
Przebieg warunków pogodowych w czasie jesieni sprzyjał kiełkowaniu ziarna i wschodom roślin rzepaku. Dodatnia temperatura powietrza w listopadzie podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju roślin. Rośliny przed wejściem w stan zimowego spoczynku były dobrze wyrośnięte, rozkrzewione i zahartowane. Zima nie spowodowała większych strat w zasiewach rzepaku.

W sumie na obszarze całego kraju do zaorania zakwalifikowano jedynie 0,1%, gdzie w 2021 r. było to 0,4% powierzchni zasianej jesienią, a stan plantacji rzepaku ozimego, który pozostawiono pod tegoroczne zbiory oceniano lepiej niż przed rokiem.

Wiosenne chłody z przymrozkami nie wyrządziły szkód w zasiewach, nie sprzyjały jednak wzrostowi i rozwojowi roślin. Wzrost temperatury powietrza i opady deszczu w drugiej połowie maja przyspieszyły wegetację rzepaku i znacznie poprawiły stan plantacji. Występujące w czerwcu i lipcu opady deszczu sprzyjająco wpłynęły na stan plantacji.

Pomimo późnowiosennego deficytu opadów, wypełnienie łuszczyn jest zadowalające. Plony rzepaku mogą być większe od zeszłorocznych. Szacuje się, że areał uprawy rzepaku i rzepiku w 2022 roku zwiększył się w porównaniu do roku zeszłorocznego o 8% i wynosi 1,1 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie oceniono na 3,6 mln t, czyli o 12% więcej od ubiegłorocznych.


 


Tagi:
źródło: