| Autor: redakcja11

Możliwy wpływ Brexitu na rynek oleistych w UE

Wynik referendum w Wielkiej Brytanii dotyczące wyjścia z Unii Europejskiej nie jest jeszcze formalnym wyjściem tego kraju. Jak zaznacza FAMMU/FAPA, należy jeszcze zgłosić oficjalnie wyjście, a potem dopiero nastąpią negocjacje określające warunki wyjścia.

Możliwy wpływ Brexitu na rynek oleistych w UE

W Unii pierwszy raz ma miejsce taka sytuacja, dlatego trudno jednoznacznie określić jak długo potrwa proces. W ciągu najbliższych 2 lat warunki relacji handlowo-gospodarczych Wielkiej Brytanii z pozostałymi państwami Unii powinny pozostać niezmienne.

 

Jak podkreśla FAMMU/FAPA, w sektorze oleistych Wielka Brytania odgrywa niewielką rolę w eksporcie polskich produktów dla porównania eksport margaryn w 2015 roku był wart 17,2 mln Euro, natomiast gotowych pasz 32,8 mln Euro. O dalszych relacjach handlowych naszego kraju zdecydują warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii a także zasady kontaktów handlowych już poza Unią.

 

Reakcją rynków międzynarodowych po 23 czerwca br. było osłabienie wartości akcji, ropy naftowej oraz umocnienie ceny złota, co spowodowało presję na wartość surowców rolniczych i jest zapowiedzią spowolnienia gospodarczego. Nadszedł czas spekulacji na wzrostach czy spadkach cen surowców rolniczych i rozchwianie rynków przy osłabieniu wartości funta szterlinga względem Euro i dolara amerykańskiego. Co więcej umocnienie wartości dolara oznacza dla Unii jak i dla Polski droższy import w tym surowców oleistych, gdyż transakcje międzynarodowe zawierane są najczęściej w tej walucie.

Polska jest znaczącym importerem śrut przede wszystkim sojowej, w 2015 roku wartość wolumenu wyniosła 949,7 mln Euro, a więc utrwalenie wzrostu wartości dolara podroży import surowców oleistych. Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!