| Autor: redakcja1

UE: Areał ozimych zasiewów rzepaku spadł o ponad 100 tys. ha

W UE areał ozimych zasiewów rzepaku pod zbiory 2016 roku zmalał o 110-130 tys. ha, a spadek dotknął drugi rok z rzędu Francję, Wielką Brytanię i Polskę - podaje FAMMU/FAPA.

UE: Areał ozimych zasiewów rzepaku spadł o ponad 100 tys. ha

Zasiewy rzepaku w UE

W Niemczech powierzchnia ozimin jest mniejsza niż się spodziewano i wyniosła 1,29 mln ha. Nie wiadomo do końca jak wpłynie na uprawy zakaz używania neoniktonoidów, co może skutkować większą inwazją szkodników i chorób, chociaż chłodna jesienna aura w Niemczech przyczyniła się do ograniczenia infekcji patogenami do października 2015 roku. Ostatnie mrozy pogorszyły stan upraw w państwach nadbałtyckich jednak jest za wcześnie, aby rzetelnie ocenić wpływ chłodów na obniżkę plonów.

Zbiory rzepaku na poziomie 22 mln ton

Wczesne przewidywania produkcji rzepaku w br. w UE28 zakładają aktualnie 22 mln ton, co oznacza 0,7% zniżkę zbiorów w wyniku 2% zmniejszenia się obszaru z 6,53 do o 6,39 mln ha, tj. najmniejszego od 4 lat. Oznaczałoby to spadek produkcji w br. o 0,16 mln ton względem poprzedniego roku. Ocenia się 1,5% zwyżkę plonów do 3,44 t/ha. Mniejsze zbiory prognozuje się u większych producentów poza Niemcami.

Zdaniem OW najwięcej surowca tradycyjnie może zostać zebrane w Niemczech - 5,2 mln ton w odniesieniu do 5 mln ton, Francji 5,2 mln ton wobec 5,3 mln ton oraz Wielkiej Brytanii 2,1 mln ton względem 2,5 mln ton oraz Polsce 2,9 mln ton w stosunku do 3 mln ton. Szacuje się też 6% zniżkę produkcji w Czechach do 1,3 mln ton, Danii o 12% do 0,72 mln ton a kraje bałtyckie prawdopodobnie odnotują stabilną produkcję 0,85 mln ton. Pozostali ważni producenci mogą zaobserwować wzrost produkcji. Należy jednak podkreślić, że aktualne przewidywania są bardzo wczesne i równie dobrze mogą jeszcze zostać skorygowane w górę o 0,5-0,8 mln ton przy sprzyjającej aurze.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!