| Autor: redakcja1

Wstępne prognozy zbiorów rzepaku na Ukrainie w 2014 r.

Ukraina znajduje się w pierwszej dziesiątce największych na świecie producentów rzepaku. Kraj ten należy również do ścisłej czołówki największych globalnych eksporterów tego surowca, zaraz za Kanadą oraz Australią – podkreśla Bank BGŻ.

Wstępne prognozy zbiorów rzepaku na Ukrainie w 2014 r.
Jak wynika z danych USDA, w ostatnich trzech sezonach udział Ukrainy w światowym eksporcie rzepaku kształtował się w granicy powyżej 10%. Niemniej jednak, Ukraina na wysyłkę przeznacza większość wyprodukowanego rzepaku, a zatem jest to blisko 90% zbiorów.
 
Według wstępnych prognoz Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ), opublikowanych pod koniec marca 2014 roku, rzepak na Ukrainie dosyć dobrze przezimował. Łączne straty zimowe wynikające z niewystarczającej pokrywy śnieżnej oraz silnych mrozów pod koniec stycznia tego roku, są oceniane na niemal 2% powierzchni zasiewów, tj. znacznie mniej niż w poprzednich latach.

Eksperci MRZ przewidują, że tegoroczne zbiory rzepaku na Ukrainie mogą wynieść 2,2 mln t w stosunku do 2,3 mln t w 2013 roku.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!