| Autor: redakcja1

Zaawansowanie zbiorów zbóż i rzepaku

Z informacji przekazanych przez OT KOWR wynika, że zbiory jęczmienia ozimego dobiegają końca.

Zaawansowanie zbiorów zbóż i rzepaku
W zachodniej i centralnej części Polski skoszona powierzchnia uprawy tego zboża wynosi 96–99%. Zbierane są również pozostałe zboża ozime, w tym pszenica i żyto. W północnej części kraju zbiory zbóż są najmniej zaawansowane. Podaż ziarna do skupu jest stosunkowo nieznaczna, pomimo szacowanych dobrych zbiorów, tj. według GUS to 26,6 mln ton zbóż podstawowych z mieszankami.

Z większości regionów kraju dochodzą informacje o dobrych parametrach jakościowych ziarna, chociaż lokalnie odnotowuje się spadek zawartości białka. W kraju trwa również zbiór rzepaku ozimego. Najbardziej zaawansowane zbiory rzepaku mają miejsce w południowej i centralnej Polsce. Jakość nasion rzepaku w większości województw nie wzbudza zastrzeżeń. Część rolników decyduje się na magazynowanie zebranych nasion i sprzedaż w późniejszym terminie, oczekując zwiększenia się cen.

Według wstępnego szacunku GUS powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w 2022 r. wynosi blisko 1,1 mln ha i jest o 8% wyższa niż przed rokiem. Zbiory nasion rzepaku i rzepiku GUS ocenił na poziomie 3,6 mln ton, a więc wyższym o 12% niż rok wcześniej.


Tagi:
źródło: