Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zasiewy rzepaku ozimego w UE pod zbiory w 2018 r. na poziomie z ubiegłego roku

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zasiewy rzepaku ozimego pod przyszłoroczne zbiory w Unii Europejskiej – która jest jego...

Zasiewy rzepaku ozimego pod przyszłoroczne zbiory w Unii Europejskiej – która jest jego największym światowym producentem i konsumentem – są zbliżone do ubiegłorocznych. Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ) szacują, że wyniosły one ok. 6,7 mln ha.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Według ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, w kierunku wzrostu powierzchni zasiewów działał fakt, że pomimo obniżek cen, rzepak był konkurencyjny wobec pszenicy. Świadczą o tym między innymi relacje jego ceny do cen pszenicy. Uwzględniając koszty uprawy obu roślin przyjmuje się, że wskaźnik przekraczający 2 jest korzystny dla producentów rzepaku. W Polsce w sierpniu i wrześniu br. wyniósł on przeciętnie 2,4 (czyli ceny rzepaku były o 140% wyższe od cen pszenicy konsumpcyjnej). To wysoki poziom – dla porównania można podać, że w latach 2011-2015 wskaźnik ten kształtował się na poziomie 2,1, a w latach 2010 - 2011 spadał poniżej 2,0.
 
Z drugiej strony w tym roku zasiewy były ograniczane przez trudne warunki pogodowe w momencie prac polowych – suszę w południowo-wschodnich regionach oraz duże opady deszczu na północy. W rezultacie w Niemczech areał zasiewów może być o 5% niższy niż rok wcześniej i wynieść 1,3 mln ha. Jeszcze większe spadki, około 10-procentowe, przewidywane są w Polsce – powierzchnia oceniana jest na około 0,8 mln ha. Z kolei we Francji oraz w Wielkiej Brytanii zasiewy prawdopodobnie były większe niż w ubiegłym roku.
 
Na Ukrainie, która, po Kanadzie i Australii, zalicza się do największych światowych dostawców tego surowca na rynek światowy – rzepak ozimy zasiano na powierzchni około 805 tys. ha. W porównaniu z ubiegłym rokiem zasiewy zwiększyły się o 3%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl