| Autor: redakcja1

I wiesz, co jesz - Aktinidia

Aktinidia, znana też jako mini kiwi jest rośliną pnącą z białymi kwiatami z aromatycznymi owocami o agrestowym smaku. Głównie uprawiana jest jako roślina ozdobna ze względu na piękne zielone liście ułożone dachówkowato. Niemniej jednak od niedawna jest coraz popularniejsza jako roślina owocowa.

I wiesz, co jesz - Aktinidia
W czasie uprawy ważne jest obfite podlewanie, gdyż wymaga ona dużo wody, głównie podczas intensywnego wzrostu lub w upalnej pogody. Poza tym wymaga ona silnego nawożenia azotowego, które zaczyna się stosować od 2 roku po posadzeniu rozsypując równomiernie u podstawy rośliny w odległości 20-80 cm od pnia nawóz w dawce 30 g czystego azotu na roślinę podzielony na trzy okresy – kwiecień, maj i czerwiec. W okresie następnych 4 lat należy zwiększać dawkę o kolejne 30 g, żeby w 5 roku po posadzeniu i w latach dalszych przypadało 150 g azotu na dużą roślinę.
 
Aktinidia ostrolistna do wytworzenia owoców potrzebuje 150 dni bez przymrozków. Owoce są duże i smaczne. Jedna roślina może wydać 10-20 kg owoców. W ojczyźnie dorasta do 30-50m, a w Polsce osiąga 4-8 m. Młode pędy są barwy brązowej, a starsze jasnoszarej. Liście szerokojajowate w kolorze zielonym w połowie października stają się żółte i opadają.
 
Odmiany aktinidii ostrolistnej dostępne w Polsce:
  • Geneva – jest to żeńska odmiana pochodząca z amerykańskiej stacji doświadczalnej w Genewie, stanu Nowy Jork. To najwcześniejsza z odmian tego gatunku. Owoce dojrzewają od początku września do października, są średniej wielkości, tj. 3x2 cm, a od strony nasłonecznionej posiadają rumieniec. Smak mają słodki i taki lekko miodowy oraz delikatny aromat. Dojrzałe owoce szybko stają się miękkie i szybko opadają, szczególnie gdy brakuje jej wody. Poza tym jest odmianą bardzo plenną i zaczyna owocować 3-4 lata po posadzeniu.
     
  • Figurnaja – jest to żeńska odmiana pochodząca z Ukrainy, o smacznych owocach, dojrzewających na przełomie września i października. Owoce są średniej wielkości, tj. 2,5x2 cm. Poza tym jest odmianą umiarkowanie plenną i zaczyna owocować 3-4 lata po posadzeniu, przy czym jest odporna na mrozy wynoszące do -34 st. C.
     
  • Gibrida M - jest to męska odmiana pochodząca z Ukrainy, a także dobry zapylacz wszystkich odmian aktinidii ostrolistnej.
     
  • Issai - jest to obupłciowa odmiana pochodząca z Japonii, samopylna o zwartym pokroju i dorasta do 4 m, o zielonych i dosyć smacznych owocach dojrzewających na przełomie września i października. Są one średniej wielkości, wydłużone, tj. 2,5x1,5 cm. Poza tym jest odmianą plenną i zaczyna owocować już w rok po posadzeniu, przy czym jest odporna na mrozy wynoszące do -25 st. C.
     
  • Jumbo - jest to żeńska odmiana pochodząca z Włoch, o wyjątkowo dużych, owalnych, lekko wydłużonych zielonożółtych owocach i średniej wielkości, tj. 5x3 cm. Ciężar największych owoców dochodzi do 30 g. Owoce smaczne, słodkie, trwałe, choć czasem pękają u podstawy. Poza tym jest odmianą plenną i zaczyna owocować 3-4 lata po posadzeniu.
     
  • Ken’s Red – jest to żeńska odmiana pochodząca z Nowej Zelandii, czerwono-owocowa odmiana powstała ze skrzyżowania Actinidia arguta var. cordifolia i Actinidia melanandra. Owoce dojrzewają od połowy września do połowy października, nasłonecznione są intensywnie czerwone a zacienione zielone i duże, tj. 4x3 cm. Poza tym są smaczne, choć bez wyraźnego aromatu, trwałe, nie mięknące nadmiernie po dojrzeniu, w związku z tym powinny nieźle znosić transport.
     
  • Purpurna Sadowa - jest to żeńska odmiana pochodząca z Ukrainy, bardzo plenna z owocami owalnymi, średniej wielkości, tj. 3,5x2,5 cm, dosyć smacznymi. Powstała ze skrzyżowania Actinidia arguta i Actinidia purpurea. Owoce dojrzewają od połowy września do połowy października. Nasłonecznione owoce są intensywnie czerwone a zacienione zielone. Poza tym zaczyna owocować 3-4 lata po posadzeniu, przy czym jest odporna na mrozy wynoszące do -25 st. C.
     
  • Rogów - jest to żeńska odmiana pochodząca z Polski, wyselekcjonowana w Arboretum w Rogowie, dojrzewająca w październiku. Owoce mają średnią wielkość, barwę zieloną oraz są umiarkowanie smaczne z ostrym posmakiem.
     
  • Sientiabrskaja - jest to żeńska odmiana pochodząca z Ukrainy, z owocami zielonymi średniej wielkości o umiarkowanym smaku z ostrym posmakiem, które dojrzewają w okresie wrzesień-październik.
     
  • Weiki - jest to dwupienna odmiana pochodząca z Niemiec, posiadająca egzemplarze męskie będące dobrymi zapylaczami wszystkich odmian aktinidii ostrolistnej, a także silnie rosnących, bardzo plennych egzemplarzy żeńskich. Owoce dojrzewają w październiku i są średniej wielkości, tj. 3 cm. Mają barwę zieloną, a nasłonecznione nasłonecznione miejsce przybierają czerwono-brązowy rumieniec. Owoce są smaczne i nie opadają po dojrzeniu. Liście są ciemnozielone lekko błyszczące z czerwonymi ogonkami, co dobrze łączy walory ozdobne z użytkowymi. Poza tym zaczyna owocować 3-4 lata po posadzeniu, przy czym jest odporna na mrozy wynoszące do -30 st. C.
Aktinidia pstrolistna do wytworzenia owoców potrzebuje 130 dni bez przymrozków. Owoce dojrzewają w sierpniu i od razu opadają, co znacznie ogranicza szersze stosowanie tej rośliny dla celów konsumpcyjnych. Są one lekko wydłużone, tj. 2 cm długości, soczyste, smaczne i słodkowinne. Jedna roślina może wydać 10 kg owoców.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: