| Autor: redakcja1

Ukraina: Rośnie import jabłek

W lutym 2015 roku Ukraina odnotowała zdecydowany wzrost importu jabłek. W odniesieniu do analogicznego miesiąca 2014 wielkość zakupów zwiększyła się ośmiokrotnie - w lutym 2015 roku import wyniósł 10 tys. ton podczas gdy dokładnie rok wcześniej jedynie 1,2 tys. ton – zauważa FAMMU/FAPA.

Ukraina: Rośnie import jabłek

Reeksport jabłek do Rosji

Zdaniem lokalnych analityków zwyżka ta wcale nie wynika ze zwiększonego popytu na jabłka na ukraińskim rynku, ale raczej z wyższego eksportu polskich jabłek, które potem są po prostu reeksportowane do Rosji.

 

Niemniej jednak, w minionym roku całkowite zbiory jabłek na Ukrainie wyniosły 1,3 mln ton i były o 7% większe w stosunku do danych zeszłorocznych. Pomimo tak dobrych zbiorów oczekiwana wielkość importu tych owoców w sezonie 2014/2015 została oceniona na nawet 120 tys. ton, a więc najwięcej w obrębie ostatnich czterech, a nawet pięciu lat. Analitycy szacują, że 90 tys. ton polskich jabłek zostanie w analizowanym czasie sezonu 2014/2015 sprowadzone przez rynek ukraiński i następnie poprzez Krym wysłane do Rosji.

 

Na samym lokalnym rynku ukraińskim spożycie jabłek w omawianym okresie będzie prawdopodobnie mniejsza z uwagi na niekorzystny kurs narodowej waluty oraz wysokie tegoroczne ceny jabłek, w tym głównie tych importowanych, poziom ich konsumpcji na Ukrainie powinien wynieść w sezonie 2014/2015 zaledwie 25-30 tys. ton. To najniższy poziom od niepamiętnych czasów na ukraińskim rynku.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!