| Autor: kkj6

Eksport jabłek na Wschód nadal stoi w miejscu pomimo nawiązanego porozumienia

Kością niezgody było badanie na pozostałości pestycydów w owocach i warzywach. Jednak załatwienie tego problemu nie przyczyniło się do wznowienia handlu.

Eksport jabłek na Wschód nadal stoi w miejscu pomimo nawiązanego porozumienia

Strona rosyjska żądała aby od stycznia każdy tir przewożący owoce i warzywa badany był oddzielnie. To spowodowałoby, że czas oczekiwania na wyniki znacznie by się wydłużył, a co za tym idzie i spowolnił dostarczanie produktów do odbiorcy.


Okazją okazały się targi w „Zielony Tydzień” w Berlinie, gdzie strona Polska i Rosyjska uznały, że nie będą wprowadzać na razie zmian. Niestety pomimo tych ustaleń wysyłka polskich jabłek jest w dalszym ciągu zablokowany. W styczniu wygasła polsko-rosyjska umowa transportowa. Szukanie przewoźników też jest zbędne, ponieważ ceny aktualnie obowiązujące na Ukrainie i Litwie są wyższe nawet o 100 procent i nie opłaca się taka forma najmu.


Niemniej jednak sadownicy podjęli nawet próbę eksportu przez port w Gdańsku, która się zakończyła się niepowodzeniem. Przypominamy, że Rosja jeżeli chodzi o eksport jabłek, jest naszym największym odbiorcą.


Co więcej, otóż mimo tych problemów obecna rynkowa cena utrzymuje się na swoim stałym poziomie, czyli wynosi około 1,50 złotych za kilogram.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!