Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
I wiesz, co jesz - truskawki

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Sezon na truskawki trwa w najlepsze, dlatego zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią...

Sezon na truskawki trwa w najlepsze, dlatego zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią kulinarnych opowieści poświęconych tym owocom.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Na samym wstępie warto podkreślić, iż truskawki nie są wytworem natury lecz człowieka i pochodzą od poziomek. Zatem cofając się do korzeni warto najpierw w paru słowach wspomnieć o tych owocach.

Pierwsze poziomki z
naleziono w rejonie Alp i nazwano je alpejskimi (Fragaria vesca var. alpina).
Początkowo poziomki znajdowały się jedynie w lasach jako dziko rosnące rośliny. Dopiero za panowania we Francji Ludwika XIV zyskały one na znaczeniu, gdyż ten władca chcąc poznać budowę fortyfikacji stawianych przez Hiszpanów w Ameryce Południowej wysłał tam swoich szpiegów.
 
Pośród wysłanników znalazł się również inżynier Amédée-François Frézier, który opisywał rośliny spożywane przez Indian. Znalazł na terenie dzisiejszego Chile poziomki znacznie większe od tych, które rosły w Europie i postanowił je podarować w prezencie królowi.
 
Niestety rośliny te nie owocowały tak obficie jak oczekiwano i były trudne w uprawie. Dlatego też Ludwik XIV około 1712 roku sprowadził botanika, którego celem było zwiększenie plonów tego owocu. W związku z tym Antoine Nicolas Duchesne, posadził obok siebie poziomkę chilijską (Fragaria chiloensis) sprowadzoną z Ameryki Południowej i poziomkę wirginijską (F. Virginiana) pochodzącą z Ameryki Północnej. W ten naturalny sposób oba gatunki roślin się skrzyżowały przez co powstała zupełnie nowa odmiana o nienaturalnie dużych owocach, jakich nigdy nie widziano u poziomek.
 
Pod koniec XVIII i na początku XIX wieku uprawami truskawek zajęli się również Anglicy, przy czym Thomas Andrew Knight stał się ojcem tych owoców, gdyż w perfekcyjny sposób opanował krzyżowanie tych roślin dających co rusz nowe odmiany znane po dziś dzień.
 
Na świecie truskawki są bardzo znane i równie mocno lubiane, choć występują pod różnymi nazwami. We Włoszech znane są jako "fragola", w Niemczech – "Erdbeere", co oznacza „ jagoda ziemna”, a we Francji "fraise". Natomiast w Anglii to "strawberry", czyli „słomiana jagoda”. Polska nazwa truskawek pochodzi od staropolskiego słowa "trukać", a zatem „łamać”, gdyż pędy tej rośliny są bardzo delikatne lub też od słowa „trusk” oznaczającego trzask łamanych gałązek.

 

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2 3 4

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Spadek cen jaj konsumpcyjnych
 • Spadek cen jaj konsumpcyjnych

  Wraz z odbudową podaży jaj na rynku UE, w pierwszych miesiącach 2018 roku notowano obniżkę cen zbytu jaj w Polsce.
 • Sytuacja na rynku ziemniaka w Polsce
 • Sytuacja na rynku ziemniaka w Polsce

  Sekretarz stanu Jacek Bogucki i główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski przestawili dziś informacje o sytuacji na rynku ziemniaka w Polsce.
 • Samorząd rolniczy na temat stosowania miedzi jako substancji czynnej
 • Samorząd rolniczy na temat stosowania miedzi jako substancji czynnej

  W związku z prowadzonym przez Komisję Europejską procesem ponownej autoryzacji zezwolenia na miedź jako substancji czynnej, który jest obecnie w toku i zostanie zakończony przed styczniem 2019 r.,...
 • Krajowe spożycie drobiu
 • Krajowe spożycie drobiu

  Bilansowe spożycie mięsa drobiowego w Polsce w 2017 r. zostało ocenione na 30 kg na mieszkańca względem 29,2 kg na mieszkańca w 2016 r., co oznacza wzrost o 2,7%.
 • Rekordowa wartość eksportu produktów mleczarskich
 • Rekordowa wartość eksportu produktów mleczarskich

  Jak wynika ze wstępnych danych MF (za MRiRW) w 2017 r. z Polski na rynki zagraniczne wyeksportowano produkty mleczarskie o wartości 1,97 mld EUR, tj. większej o 33% niż w 2016 r. i o 8% od...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl