Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
I wiesz, co jesz - truskawki

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Sezon na truskawki trwa w najlepsze, dlatego zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią...

Sezon na truskawki trwa w najlepsze, dlatego zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią kulinarnych opowieści poświęconych tym owocom.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Na samym wstępie warto podkreślić, iż truskawki nie są wytworem natury lecz człowieka i pochodzą od poziomek. Zatem cofając się do korzeni warto najpierw w paru słowach wspomnieć o tych owocach.

Pierwsze poziomki z
naleziono w rejonie Alp i nazwano je alpejskimi (Fragaria vesca var. alpina).
Początkowo poziomki znajdowały się jedynie w lasach jako dziko rosnące rośliny. Dopiero za panowania we Francji Ludwika XIV zyskały one na znaczeniu, gdyż ten władca chcąc poznać budowę fortyfikacji stawianych przez Hiszpanów w Ameryce Południowej wysłał tam swoich szpiegów.
 
Pośród wysłanników znalazł się również inżynier Amédée-François Frézier, który opisywał rośliny spożywane przez Indian. Znalazł na terenie dzisiejszego Chile poziomki znacznie większe od tych, które rosły w Europie i postanowił je podarować w prezencie królowi.
 
Niestety rośliny te nie owocowały tak obficie jak oczekiwano i były trudne w uprawie. Dlatego też Ludwik XIV około 1712 roku sprowadził botanika, którego celem było zwiększenie plonów tego owocu. W związku z tym Antoine Nicolas Duchesne, posadził obok siebie poziomkę chilijską (Fragaria chiloensis) sprowadzoną z Ameryki Południowej i poziomkę wirginijską (F. Virginiana) pochodzącą z Ameryki Północnej. W ten naturalny sposób oba gatunki roślin się skrzyżowały przez co powstała zupełnie nowa odmiana o nienaturalnie dużych owocach, jakich nigdy nie widziano u poziomek.
 
Pod koniec XVIII i na początku XIX wieku uprawami truskawek zajęli się również Anglicy, przy czym Thomas Andrew Knight stał się ojcem tych owoców, gdyż w perfekcyjny sposób opanował krzyżowanie tych roślin dających co rusz nowe odmiany znane po dziś dzień.
 
Na świecie truskawki są bardzo znane i równie mocno lubiane, choć występują pod różnymi nazwami. We Włoszech znane są jako "fragola", w Niemczech – "Erdbeere", co oznacza „ jagoda ziemna”, a we Francji "fraise". Natomiast w Anglii to "strawberry", czyli „słomiana jagoda”. Polska nazwa truskawek pochodzi od staropolskiego słowa "trukać", a zatem „łamać”, gdyż pędy tej rośliny są bardzo delikatne lub też od słowa „trusk” oznaczającego trzask łamanych gałązek.

 

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2 3 4

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu
 • Wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu

  W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię. W związku z tym minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu...
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt

  Zarząd KRIR, oczekuje wycofania z przedłożonych projektów zapisów dotyczących zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer, uboju zwierząt gospodarskich bez uprzedniego oraz...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl