| Autor: mikolaj

Mniejsza produkcja wiśni i czereśni w Niemczech

Łączne zbiory wiśni i czereśni w Niemczech w bieżącym roku oszacowano na około 50,7 tys. ton – to o 11% mniej wobec produkcji poprzedniorocznej i o 5% mniej wobec średniej wielkości zbiorów z ostatnich 10 lat.

Mniejsza produkcja wiśni i czereśni w Niemczech

Rynek wiśni i czereśni w Niemczech

Ze wspomnianej wielkości 50,7 tys. ton około 33,1 tys. ton stanowi tegoroczna produkcja czereśni, a pozostałe 17,6 tys. ton wiśni. W Niemczech czereśnie uprawiane są na łącznym obszarze 5,18 tys. ha, a wiśnie 2,05 tys. ha. Największą konkurencję przede wszystkim dla niemieckiej produkcji stanowią wiśnie i czereśnie z Polski oraz Węgier.

Jak wskazuje FAMMU/FAPA, średnioroczne spożycie wiśni i czereśni prze niemieckich konsumentów to około 2,2 kg – przy czym owoce te spożywane są w postaci świeżej w okresie lipiec-sierpień.

Niemcy to trzeci, pod względem wolumenu importer wiśni i czereśni na świecie, tuż po Rosji i Chinach. Corocznie wielkość ta kształtuje się na poziomie 45,0-70,0 tys. ton, a owoce te importowane są głównie z pozostałych państw unijnych – tu przede wszystkim z Austrii, Hiszpanii i Włoch sprowadzane są czereśnie, a wiśnie z Węgier, Polski oraz Czech. Spoza państw unijnych w dostawach czereśni dominują Turcy, a wiśni Serbowie.

W minionym roku łączny import wyniósł 59,7 tys. ton wobec 70,6 tys. ton w roku 2013. Owoce zaimportowano głównie z Węgier – 16,3 tys. ton, Austrii – 10,9 tys. ton, niecałe 6,0 tys. ton z Hiszpanii i po niecałe 5,0 tys. ton z Turcji i Włoch.

W przypadku eksportu omawianych owoców stanowi on około 10% łącznej podaży na rynku – Niemcy corocznie wysyłają około 5,0 do 9,0 tys. ton wiśni i czereśni, przede wszystkim do Austrii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!