| Autor: redakcja1

Ocena sytuacji rynkowej owoców

Sezon 2018/2019 charakteryzował się wyjątkowo niesprzyjającymi warunkami wegetacji, które w spory sposób ograniczyły plonowanie większości gatunków owoców z drzew owocowych.

Ocena sytuacji rynkowej owoców
Na wielu plantacjach straty spowodowane przez wiosenne przymrozki, jakie wystąpiły w trakcie kwitnienia i zawiązywania owoców, były bardzo duże. Brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie, szczególnie w okresie wiosenno-letnim oraz przesilenie drzew rekordowym owocowaniem w 2018 r., dodatkowo przyczyniły się do obniżenia plonowania na poszczególnych plantacjach.
 
Znaczne straty w plonowaniu zostały w pewnym stopniu zniwelowane wejściem w okres pełnego owocowania wielu młodych, bardziej plennych plantacji. W porównaniu do ocen GUS, w niektórych regionach kraju w ostatnim kwartale 2019 r. poprawiły się warunki wilgotnościowe, co pozwoliło na minimalnie zwiększenie szacowanej wielkości zbiorów owoców z drzew.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!