| Autor: redakcja1

Ograniczenia w eksporcie owoców z Mołdawii do Rosji

Rosja z dniem 21 lipca 2014 roku decyzją Rossielchoznadzor wprowadziła czasowe embargo na eksport owoców z Mołdawii, w tym także jabłek – podaje Bank BGŻ.

Ograniczenia w eksporcie owoców z Mołdawii do Rosji
W związku z tym mogą nastąpić duże zmiany w rosyjskim imporcie tych owoców. Rosja jest głównym i tym samym najważniejszym partnerem handlowym Mołdawii w przypadku rynku jabłek. W 2013 roku to właśnie Mołdawia była drugim po Polsce dostawcą jabłek do Rosji, przy czym miała 13% udział w całkowitym ich imporcie przez Federację.
 
Zgodnie z danymi FAO, produkcja jabłek w Mołdawii kształtuje się w granicach 280 tys. ton w roku 2012. Jak wynika z danych UN Comtrade w 2013 roku Mołdawia wysłała do Federacji Rosyjskiej 182 tys. ton jabłek, a więc niemal 93% łącznego eksportu, a także ponad 60% produkcji tych owoców.

Według Rossielchoznadzor przyczyną ograniczeń było nieprzestrzeganie przez Mołdawię rosyjskich wymagań fitosanitarnych.
Niemniej jednak, nie wiadomo na jak długo zostało nałożone embargo i czy mołdawskie owoce nie trafią do Rosji poprzez inne kraje. Jednakże, w pewnym stopniu stwarzać może ono perspektywy do wzrostu sprzedaży jabłek z Polski, która w sezonie 2013/2014 uległa obniżeniu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!