| Autor: redakcja1

Owoce z krzewów i plantacji jagodowych

Szacuje się, że produkcja owoców z krzewów owocowych w sadach i z plantacji jagodowych wyniosła 565 tys. t i była większa o 2% w porównaniu do roku poprzedniego.

Owoce z krzewów i plantacji jagodowych
W 2021 r. gorsza była z kolei jakość zebranych owoców, na co wpłynęły częste i obfite opady deszczu w czasie dojrzewania owoców. Duża wilgotność sprzyjała rozwojowi chorób grzybowych i szkodników, a ich zwalczanie było utrudnione. Niesprzyjające warunki największy wpływ miały na zbiory malin, które w 2021 r. były o 13% niższe w porównaniu z rokiem wcześniejszym i wyniosły 104 tys. t. Zbiory porzeczek ogółem, tj. czarnych i kolorowych razem oceniono na 152 tys. t, tj. więcej o 6,5% od poziomu produkcji roku poprzedniego.

Produkcję agrestu oszacowano na 9,5 tys. t, czyli więcej o 10% od produkcji roku poprzedniego. Zbiory truskawek zostały ocenione na 156 tys. t, tj. więcej o 8% od produkcji ubiegłorocznej. Z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, na wielu plantacjach, szczególnie pod osłonami, dochodziło do intensywnego rozwoju chorób grzybowych i spadku jakości plonu handlowego. Skróceniu uległ również okres podaży truskawek.

Zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach zostały ocenione na poziomie 143 tys. t, tj. więcej o 3% w porównaniu z wynikiem z roku 2020. Największy udział w tej grupie owoców mają aronia i borówka amerykańska.


Tagi:
źródło: