| Autor: redakcja1

Owocówka jabłkóweczka atakuje województwo zachodniopomorskie

Aktualnie trwa masowy nalot motyli. W związku z tym wskazana jest obserwacja upraw i w przypadku potrzeby przeprowadzenie zabiegu zwalczającego tego szkodnika.

Owocówka jabłkóweczka atakuje województwo zachodniopomorskie

W ciągu jednego roku pojawiają się aż dwa pokolenia owocówki jabłkóweczki. W trzecim tygodniu maja można zaobserwować pierwsze wyloty motyli, których okres lotu trwa blisko1,5 miesiąca.


W przeciągu 2-3 dni od zapłodnienia, do którego dochodzi po wylocie, samice składają jaja. Niemniej jednak potrzebna jest do tego właściwa temperatura otoczenia, czyli powyżej 15 stopni Celsjusza.


Rozwój jaj trwa przeciętnie 8-12 dni. Z kolei na dzień lub dwa przed wylęganiem widać przez osłonkę czarną główkę gąsienicy.


Natomiast motyle pochodzące z drugiego pokolenia swój nalot rozpoczynają na przełomie lipca oraz sierpnia, a składanie jaj trwa wtedy aż do września.


Początek wylotów owocówki jabłkóweczki ustala się na podstawie łapania samców przy pomocy pułapek feromonowych umieszczonych w sadzie na początku maja. Jednakże obserwacje należy prowadzić do końca drugiego tygodnia sierpnia.


Jeśli chodzi o próg szkodliwości ekonomicznej dla tego szkodnika, to jest 1 procent jabłek robaczywych zbiorów z poprzedniego roku. Również kiedy pojawią się 100 świeżych uszkodzeń albo jedno czy dwa jaja na zawiązkach lub owocach. Także złapanie w feromonową pułapkę więcej niż 5 owadów w jedną noc w okresie 3-4 dni.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!