| Autor: redakcja1

Perspektywy dla eksportu jabłek do USA

W styczniu br. pojawiła się informacja o trwających konsultacjach nowych regulacji odnośnie dostępu do amerykańskiego rynku dla jabłek pochodzących z Belgii, Francji, Niemiec, Holandii, Włoch, Polski, Portugalii i Hiszpanii - podaje FAPA/FAMMU.

Perspektywy dla eksportu jabłek do USA

Eksport polskich jabłek do USA

Polska, będąca głównym unijnym producentem jabłek, od lat podejmuje starania o umożliwienie dostaw do USA, które nabrały jeszcze większego znaczenia po tym jak latem 2014 roku Rosja zastosowała embargo w przywozie owoców i warzyw z unijnych krajów, które dotknęło przede wszystkim Polskę oraz Belgię. Była to odpowiedź na sankcje krajów UE nałożone na Rosję po zajęciu przez nią półwyspu krymskiego.
 
Jest szansa na dostawy do USA. Polskie jabłka będą mogły być wysyłane do Stanów jeśli przed wrześniem br. uda się wdrożyć nowe regulacje. W styczniu br.  USDA zaproponowało nowe przepisy odnośnie przywozu jabłek i gruszek z tych ośmiu unijnych krajów, w tym z Polski. Jeśli dojdzie do finalizacji, to oznaczać będzie zwolnienie dostawców jabłek i gruszek z wyszczególnionych państw UE z finansowania testów owoców skierowanych na wysyłkę do USA. Strona unijna też wyraziła nadzieję, że nowe regulacje wejdą w życie przed wrześniem br., co umożliwiłoby wywóz owoców z tegorocznej produkcji.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!