| Autor: redakcja1

Produkcja jabłek na południu globu

Jak wynika z prognoz WAPA w 2015 roku całkowite zbiory jabłek, w monitorowanych przez tę instytucję krajach półkuli południowej obejmujących Argentynę, Australię, Brazylię, Chile, Nową Zelandię oraz Republikę Południowej Afryki, zwiększą się o 5 proc. w ujęciu rocznym i wyniosą 5,54 mln t. Będzie to tym największa produkcja od 2011 roku, kiedy zbiory tych owoców ukształtowały się na poziomie 5,62 mln ton – podaje Bank BGŻ.

Produkcja jabłek na południu globu

Produkcja jabłek

Największy wzrost spośród monitorowanych krajów odnotuje się w RPA, Nowej Zelandii i Australii, gdzie łącznie wynieść może on 11,4 proc. do 1,7 mln t. Dla RPA zwyżka zbiorów jabłek będzie jednak powrotem do „normalnego” poziomu po zeszłorocznym spadku. W Chile i Brazylii, w krajach będących pierwszym i drugim producentem jabłek na półkuli południowej, zbiory wzrosnąć mogą odpowiednio o 0,6 i 5,9 proc. oraz wynieść 1,67 i 1,23 mln. t.

Eksport jabłek

Mimo wzrostu produkcji, zmniejszy się prawdopodobnie eksport jabłek z tych krajów. Foodnews ocenia, że łącznie w 2015 r. zmniejszyć się on może o 5 proc. do poziomu 1,72 mln t. Prawdopodobnie sporo zmniejszy się eksport do krajów Unii Europejskiej, z uwagi na wysoką podaż jabłek na tym rynku w tym sezonie. W 2013 r. kraje te wysłały do UE-28 567 tys. t tych owoców, co stanowiło 29,5 proc. ich całkowitego wywozu. Już w drugiej połowie 2014 roku można było zauważyć trend zniżkowy dostaw do UE. Jak wynika z danych statystyki unijnej we wrześniu i październiku 2014 roku import jabłek do UE-28 z tych krajów wyniósł 11,2 tys. t i był o blisko 40 proc. mniejszy niż rok wcześniej.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: