| Autor: redakcja1

Przędziorki zagrażają jabłoniom

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z tym szkodnikiem w sadach jabłoni oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika.

Przędziorki zagrażają jabłoniom

Przędziorki
 

Na jabłoniach najczęściej pojawia się przędziorek chmielowiec i przędziorek owocowiec, a także rubinowiec owocowiec oraz przędziorek głogowiec.
 
Zarówno jaja jak i samice mogą przetrwać zimę. Natomiast wraz z nadejściem wiosny wylęgają się larwy, które pożywiają się pąkami oraz młodymi liśćmi. Niewątpliwie sprzyjającą rozwojowi tego szkodnika będzie wysoka temperatura oraz susza i upały szczególnie w okresie maja i czerwca.
 
Niemniej jednak pojawiające się wiosną przymrozki podczas wylęgu mogą spowodować dużą śmiertelność przędziorków.
 
Środki ochrony roślin można stosować po przekroczeniu progu szkodliwości ekonomicznej, czyli od etapu pąka różowego aż do drugiej połowy lipca, kiedy na jednym liściu pojawi się minimum 3 osobniki dorosłe albo larwy. Również od końca lipca także można stosować środki ochronne, kiedy na liściu znajdzie się więcej niż 7 ruchomych form tego szkodnika.
 
Świetną metodą walki z przędziorkiem jest sprowadzenie do sadu jego naturalnego wroga jakim jest dobroczynek gruszowy.
 
Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.
 
Pierwsze plantacje zaatakowane przez tego szkodnika w tym roku znajdują się w województwie kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim, małopolskim, lubelskim, a także w podkarpackim.


Tagi:
źródło: