| Autor: redakcja1

Rosja może zablokować import cytrusów z Egiptu

Rosja zapowiedziała, że jest w stanie wprowadzić zakaz przywozu egipskich cytrusów w odpowiedzi na zaostrzenie wymogów zastosowanych przez Egipt odnoszących się do zerowej tolerancji dla sporysza w ziarnie importowanej pszenicy – podaje FAMMU/FAPA.

Rosja może zablokować import cytrusów z Egiptu
Obostrzenia zostały wprowadzone pod koniec sierpnia br. Od tej pory kilka ładunków rosyjskiej pszenicy, podejrzanej o śladową ilość sporysza, jest przetrzymywanych w rosyjskich portach, w oczekiwaniu na decyzję Kairu.
 
Zdaniem Rosjan, tak wyśrubowane wymagania dotyczące jakości pszenicy mogą doprowadzić do całkowitego wstrzymania dostaw. Od początku tego sezonu handlowego GASC dokonał zakupu 540 tys. ton rosyjskiego ziarna. Dostawy te odbywały się na wcześniej ustalonych warunkach, tj. dopuszczających 0,05% zawartość sporysza.
 
W sezonie 2015/2016 Egipt zakupił 6 mln ton pszenicy z Rosji, co stanowiło 20% całego rosyjskiego wywozu.
 
Rosyjskie służby fitosanitarne Rosselkhoznadzor podały, że są zaniepokojone systematycznym niespełnianiem norm fitosanitarnych w dostawach cytrusów z Egiptu. Nie można wykluczyć wprowadzenia embarga na ich import. Przy czym nie załączono listy produktów, które ewentualnie miałyby zostać objęte zakazem. W 2015 roku na rosyjski rynek trafiły egipskie owoce cytrusowe warte 150 mln USD, co stanowiło 13% wysyłki tych owoców łącznie.
 
Tymczasem jak poinformował przewodniczący egipskich służb fitosanitarnych, kraj nie otrzymywał do tej pory powiadomień o rzekomym systematycznym odstępstwie od wymogów fitosanitarnych. Wszystko wskazuje na to, że rozważane embargo na egipskie cytrusy będzie miało charakter działań odwetowych.


Tagi:
źródło: