| Autor: redakcja6

Unia Owocowa: Rosyjskie embargo zagraża poważnie polskim dystrybutorom i eksporterom owoców

Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa” zwróciło się listownie do Ministra Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa Marka Sawickiego w związku z nałożonym przez Federację Rosyjską embargiem na import polskich owoców.

Unia Owocowa: Rosyjskie embargo zagraża poważnie polskim dystrybutorom i eksporterom owoców

„Unia Owocowa” w korespondencji do ministra rolnictwa zwraca uwagę na konsekwencje embarga dla firm handlowych. Blokada eksportu może być powodem upadku większości z tych firm, co z kolei wiąże się z utratą tysięcy, związanych z nimi, miejsc pracy. Spowoduje to również poważne kłopoty finansowe współpracujących z nimi producentów owoców i warzyw.

Bezpośrednio poszkodowanymi są również grupy i organizacje producentów, które także są firmami handlowymi. Opóźnienia ARiMR w płatnościach dla grup, w sytuacji zwiększonego ryzyka finansowego bardzo szybko pogorszą, już trudną, sytuację grup producentów wynikającą z embarga. Brak dostępu organizacji producentów do programów operacyjnych uniemożliwia polskim organizacjom bezpośrednie korzystanie z mechanizmów pomocowych. Potrzebna jest pilna interwencja Ministerstwa w zakresie skuteczności i operatywności ARiMR w rozliczaniu wniosków oraz czytelnego określenia zasad funkcjonowania programów operacyjnych.

- Deklarujemy naszą gotowość wsparcia dla działań, jakie Pan Minister będzie podejmował. Chcemy wierzyć, że Pan Minister widzi konsekwencje embarga nie tylko z perspektywy samych producentów lecz także całego rynku owocowego i podmiotów na nim działających. – powiedziała Jolanta Kazimierska, Prezes „Unii Owocowej”. Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!