| Autor: redakcja1

Spadek eksportu jabłek z Polski w II połowie 2015 r.

Polski eksport jabłek w II połowie 2015 r. był wyraźnie mniejszy niż w tym samym czasie rok wcześniej. Przyczyniła się do tego głownie duża obniżka sprzedaży do krajów pozaunijnych. Eksport do krajów unijnych również się zmniejszył, ale nieznacznie - zauważa Bank BGŻ BNP Paribas.

Spadek eksportu jabłek z Polski w II połowie 2015 r.

Eksport jabłek z Polski

Jak wynika z dostępnych danych handlowych, w okresie lipiec-listopad 2015 r. polski wywóz jabłek przekroczył  148 tys. t. Oznacza to 30 proc. obniżkę w skali roku, a więc o 64 tys. t (Eurostat). Dostawy na rynki trzecie zmniejszyły się dużo bardziej, bo aż o 61 proc. - 60 tys. t do 39 tys. t. Tym samym udział krajów pozaunijnych jako importerów polskich jabłek zmniejszył się do 26 proc. z 47 proc. w 2014 r. i 60 proc. średnio w 5 ostatnich latach.

W omawianych miesiącach najwięcej jabłek z Polski wśród krajów pozaunijnych zakupiła Białoruś. Jednakże w odniesieniu do okresu lipiec-listopad 2014 białoruskie zakupy obniżyły się aż o 63 proc. do 18,8 tys. t. Kazachstan ograniczył swój popyt na polskie jabłka o 41 proc. do 8,8 tys. t tych owoców.

Wywóz polskich jabłek do UE w okresie lipiec-listopad 2015 zmniejszył się o 3 proc. do 110 tys. t. Czołowym unijnym importerem, podobnie jak przed rokiem, były Niemcy, które zakupiły 25,5 tys. t owoców. Jednak w stosunku do sytuacji sprzed roku, kraj ten swoje zakupy zmalał o połowę. Na następnych miejscach uplasowały się Łotwa i Litwa, przywożąc odpowiednio 16,1 i 15,9 tys. t jabłek, czyli odpowiednio więcej o 240 proc. i 81 proc.

Jak podkreślają analitycy BGŻ BNP Paribas, wywóz jabłek z Polski w II połowie roku jest zazwyczaj nieznaczny i wynosi 25 proc. eksportu obserwowanego w całym sezonie, a w okresie lipiec-listopad to 15-20 proc. To, że mimo bardzo wysokich czy nawet rekordowo wysokich zbiorów jabłek w Polsce w 2015 r., wysyłka tych owoców w okresie lipiec-listopad zeszłego roku była o 30 proc. mniejsza w skali roku, nie przesądza jak będzie wyglądać ich handel zagraniczny w następnych miesiącach. Niemniej, prawdopodobne jest, że w całym obecnym sezonie eksport będzie mniejszy niż w sezonie poprzednim.

IERiGŻ-PIB w swoim ostatnim raporcie ''Rynek owoców i warzyw'' przedstawionym w grudniu 2015 r. szacuje, że polski wywóz jabłek w sezonie 2015/2016 wyniesie 938 tys. t. względem 942 tys. t w sezonie wcześniejszym. Zdaniem ekspertów, utrzyma się dominacja Białorusi w wysyłce jabłek z Polski. Ponadto wzrośnie sprzedaż i udział w eksporcie Ukrainy, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Rumunii, Czech oraz mało liczących się do tej pory krajów Afryki - Egiptu i Krajów Bliskiego Wschodu, tj. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Arabia Saudyjska.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!