| Autor: redakcja6

Słabe zbiory owoców w Polsce

Bieżący sezon nie jest dobrym okresem dla polskich sadowników. Już wiadomo, że tegoroczne zbiory czereśni uległy obniżeniu. Z prognoz wynika, że dotyczyć to będzie także śliwek, jabłek i gruszek – podała Informacyjna Agencja Radiowa.

Słabe zbiory owoców w Polsce
Według Prezesa Związku Sadowników RP, w 2014 roku w Polsce zostanie wyprodukowanych znacznie mniej owoców niż w latach poprzednich. Efektem spadku będzie niesprzyjająca pogoda. Jak do tej pory Polska była jednym z najważniejszych i najbardziej liczących się na świecie eksporterów owoców.
 
Główną przyczyną spadku jest kapryśna pogoda. W czasie, gdy kształtowały się pąki wiśni, czereśni i moreli, odnotowano sporą obniżkę temperatur. Natomiast w okresie, gdy dojrzewały zawiązki owocowe Polskę nawiedziły opóźnione czerwcowe deszcze, które doprowadziły do ich masowej utraty.
 
Z tego powodu plantatorzy spodziewają się sporych strat. Do tego dochodzi obniżka cen skupu owoców zafundowana producentom owoców przez przemysł przetwórczy. Będzie to najprawdopodobniej podyktowane dużymi zapasami w magazynach i mniejsza koniunkturą na rynkach międzynarodowych.
 
Obecnie za kilogram czarnej porzeczki plantatorzy otrzymują od 40 groszy do złotówki, czyli mniej, niż wynoszą koszty produkcji. W niektórych regionach Polski wstrzymano nawet skup.
 
Zdaniem prezesa sadowników, taka sytuacja może mieć przełożenie na spadek dochodowości gospodarstw sadowniczych, tym bardziej, że zbiory jabłek nie przekroczą 3 mln ton. Przypomnijmy, że w poprzednich latach zbiory tych owoców sięgały nawet 3,5 mln ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!