Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Słabe zbiory owoców w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Bieżący sezon nie jest dobrym okresem dla polskich sadowników. Już wiadomo, że tegoroczne...

Bieżący sezon nie jest dobrym okresem dla polskich sadowników. Już wiadomo, że tegoroczne zbiory czereśni uległy obniżeniu. Z prognoz wynika, że dotyczyć to będzie także śliwek, jabłek i gruszek – podała Informacyjna Agencja Radiowa.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Według Prezesa Związku Sadowników RP, w 2014 roku w Polsce zostanie wyprodukowanych znacznie mniej owoców niż w latach poprzednich. Efektem spadku będzie niesprzyjająca pogoda. Jak do tej pory Polska była jednym z najważniejszych i najbardziej liczących się na świecie eksporterów owoców.
 
Główną przyczyną spadku jest kapryśna pogoda. W czasie, gdy kształtowały się pąki wiśni, czereśni i moreli, odnotowano sporą obniżkę temperatur. Natomiast w okresie, gdy dojrzewały zawiązki owocowe Polskę nawiedziły opóźnione czerwcowe deszcze, które doprowadziły do ich masowej utraty.
 
Z tego powodu plantatorzy spodziewają się sporych strat. Do tego dochodzi obniżka cen skupu owoców zafundowana producentom owoców przez przemysł przetwórczy. Będzie to najprawdopodobniej podyktowane dużymi zapasami w magazynach i mniejsza koniunkturą na rynkach międzynarodowych.
 
Obecnie za kilogram czarnej porzeczki plantatorzy otrzymują od 40 groszy do złotówki, czyli mniej, niż wynoszą koszty produkcji. W niektórych regionach Polski wstrzymano nawet skup.
 
Zdaniem prezesa sadowników, taka sytuacja może mieć przełożenie na spadek dochodowości gospodarstw sadowniczych, tym bardziej, że zbiory jabłek nie przekroczą 3 mln ton. Przypomnijmy, że w poprzednich latach zbiory tych owoców sięgały nawet 3,5 mln ton.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl