| Autor: redakcja1

Śliwom i wiśniom zagraża brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Decyzję o walce z brunatną zgnilizną drzew pestkowych oraz o dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się patogenu. Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, poziom zagrożenia można określić na zeszłorocznego nasilenia choroby oraz panujących warunków atmosferycznych.

Śliwom i wiśniom zagraża brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
 

Źródłem brunatnej zgnilizny drzew pestkowych jest grzyb, który przezimował na porażonych oraz na zmumifikowanych owocach. Jeśli chodzi o śliwy, to bardzo rzadko porażane są kwiaty, a także zamierają pędy. Za to bardzo często porażane są owoce, które atakowane są najczęściej w okresie ich dojrzewania, przede wszystkim po długotrwałych opadach i w umiarkowanej temperaturze.

Bardzo często w takich warunkach atmosferycznych owoce bardzo często pękają, a to z kolei ułatwia infekcję patogenem. Jeżeli więc pojawią się objawy porażenia kwiatów, to zabiegi ochronne wykonuje się w fazie białego pąka.

W czasie wzrostu owoców wykonuje się 3-4 zabiegi, w zależności od przebiegu warunków atmosferycznych i podatności odmian. Aby ograniczyć źródła zakażenia grzybem odpowiedzialnym za brunatną zgniliznę drzew pestkowych należy wycinać porażone pędy drzew. Poza tym, zimą i wczesną wiosną powinno się usuwać zmumifikowane owoce.

Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez tego szkodnika w tym roku znajdują się w województwie mazowieckim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, wielkopolskim, a także w kujawsko-pomorskim.
 


Tagi:
źródło: