| Autor: mikolaj

Spotkanie ws. eksportu jabłek do Chin

W siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie, którego celem było omówienie możliwości rozpoczęcia eksportu jabłek na rynek chiński.

Spotkanie ws. eksportu jabłek do Chin

Poza minjistrem Markiem Sawickim w rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Instytutu Ogrodnictwa, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Unii Owocowej oraz przedstawiciele departamentów merytorycznych MRiRW.

Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski podkreślił, że szybkie rozpoczęcie procedury jest istotne z uwagi na możliwość przeprowadzenia kampanii promocyjnej na rynku chińskim oraz ze względu na konieczność poszukiwania alternatywnych odbiorców polskich jabłek. Uczestnicy spotkania poruszyli temat jakości i doboru odmian jabłek przeznaczonych na eksport, kwestię transportu oraz możliwość rozpoczęcia prac nad dostępem do rynków kolejnych państw trzecich. Dyrektor Generalny PIORIN Jerzy Wożniak zasugerował sporządzenie przez eksporterów listy priorytetowych rynków, co pozwoli usystematyzować pracę nad kwestiami formalnymi.

W kwestii wniosku do chińskich władz fitosanitarnych ustalono, że wkład merytoryczny wniosku zostanie przygotowany przez Instytut Ogrodnictwa oraz przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Rolę koordynatora przejmie Departament Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW.

Wniosek zostanie przygotowany prawdopodobnie do końca lipca.

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!