| Autor: redakcja1

Sytuacja cenowa na rynku owoców w Polsce

Wysoka podaż jabłek na rynku krajowym wynika z rekordowych zbiorów i rosyjskiego embarga, co z kolei wpłynęło na głęboką zniżkę cen skupu tych owoców w listopadzie - podają Bożena Nosecka i Irena Strojewska w Rynku Rolnym IERiGŻ-PIB.

Sytuacja cenowa na rynku owoców w Polsce

Ceny owoców w Polsce

W skali roku, ceny jabłek na rynkach hurtowych były o 33% mniejsze, w spółdzielniach ogrodniczych o 37%, a w firmach eksportujących o 49%. Zakłady przetwórcze oferowały ceny niższe o 44%. Natomiast gruszki staniały na rynku hurtowym o 4%, w skupie na wywóz za granicę o 14%, a w spółdzielniach ogrodniczych wzrosły o 23%.
 
Jak podają ekspertki IERiGŻ-PIB, tańsze na rynkach hurtowych były także pomarańcze i mandarynki o 3%. Z kolei wyższe były tylko ceny cytryn o 2%, winogron o 2% oraz bananów o 4%. W listopadzie 2014 roku w odniesieniu do października ceny jabłek na rynkach hurtowych zmalały o 2%.
 
Niezmienne pozostały ceny oferowane przez firmy eksportowe, a zwiększyły się o 3% w spółdzielniach ogrodniczych. Ceny gruszek wzrosły w hurcie o 7%, w spółdzielniach ogrodniczych o 9% i w skupie na wywóz o 13%. Na rynkach hurtowych podrożały również winogrona o 23%, a potaniały cytryny o 28%, mandarynki o 19%, banany o 5% oraz pomarańcze o 2%.

Ceny soków i dżemów

Przeciętne ceny zbytu pitnych soków jabłkowych były w październiku 2014 r. mniejsze niż rok wcześniej o 13%, a pitnych soków pomarańczowych większa  o 6%. Ceny zbytu dżemów produkowanych z czarnych porzeczek wzrosły o 3%, a produkowanych z truskawek zmalały o 1%.Tagi:
źródło: