| Autor: redakcja6

Sytuacja na rynku owoców w Polsce

Polskie truskawki, które są sztandarowymi owocami wiosny i wczesnego lata, w niektórych rejonach już się kończą. W zależności od podaży w danym dniu, ceny w ofercie Rynku Hurtowego Bronisze wahają się od 5 do 8 zł za kilogram.

Sytuacja na rynku owoców w Polsce
Uzupełnieniem asortymentu owocowego mogą być importowane arbuzy i polskie maliny, pochodzące z produkcji pod osłonami. Cena za tak wczesne maliny jest wysoka od 15 - 18 zł za kilogram, w porównaniu z cenami sprzed roku jest to dwa razy więcej.
 
Według ekspertów z Rynku Rolnego Bronisze, w tym roku nie ma co liczyć na rozsmakowanie się w polskich czereśniach, których jest naprawdę mało (w niektórych regionach wymarzły całe sady). Andrzej Kochański sadownik z rejonu Załusek mówi, że w tym roku ze swojego sadu czereśniowego nie zbierze żadnych owoców. Ci sadownicy, których kwiaty czereśni nie przemarzły sprzedają owoce „na pniu” po  8 do 16 zł za kilogram. Uzupełnieniem zapotrzebowania na czereśnie jest import tych owoców z Węgier i Hiszpanii., Bałkanów i Grecji.  Ceny w ofercie Rynku w Broniszach od 12-18 zł za kilogram.
 
Borówka amerykańska z uprawy tunelowej jest już do kupienia na Rynku w Broniszach, ale cena to  45 - 48 zł za kilogram. Pojawiły się jagody leśne (zbierane w Słowacji), jednak dostawy są niewielkie. Zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami, moreli i brzoskwiń krajowych będzie bardzo mało, bo przemarzły kwiaty, a tych regionach gdzie kwiaty utrzymały się nie było oblotu pszczół. Wprawdzie już teraz są te owoce w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach, ale sprowadzane z zagranicy. Morele (6-8 zł za kilogram), ceny pozostają na poziomie  cen ubiegłorocznych. Nektaryny i brzoskwinie od 3,75 do 5,00 zł za kilogram (opakowania po 5 kg)


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!