| Autor: redakcja1

Szanse i zagrożenia sektora sadowniczego

Mimo bycia światowym liderem w produkcji jabłek, polscy sadownicy i producenci powinni dążyć do rozwoju sektora. Znawcy rynku niezmiennie podkreślają, jak ważna jest stała współpraca całej branży, od sadowników, po eksporterów. Jakie są szanse i zagrożenia dla rynku sadowniczego w Polsce i na świecie? Przyjrzeli się temu eksperci Unii Owocowej.

Szanse i zagrożenia sektora sadowniczego
Branża sadownicza stoi przed wieloma wyzwaniami, tym bardziej w obliczu skutków pandemii oraz złych warunków pogodowych wiosną, które szczególnie dotknęły sadowników z zachodniej Europy. Jaki wpływ miał koronawirus na rynek świeżych owoców i warzyw oraz jak poradzić sobie z wieloma skutkami epidemii?
 
Na te i na wiele innych pytań odpowiadało tegoroczne wydarzenie World of Fresh Ideas. Jest to dwudniowe spotkanie edukacyjne i networkingowe skierowane dla światowego rynku świeżych owoców i warzyw. WOFI odbyło się w dniach 26-27 maja 2021 r. w formie online. W programie znajdowały się webinary w kategoriach: Fresh Ideas, Fresh Business, Fresh People i Fresh Tech. Cztery różne ścieżki generowały specjalistyczne rozmowy, wywiady i interaktywne dyskusje z ekspertami z całego międzynarodowego biznesu świeżych produktów.
 
W tym roku prelegenci w swoich prezentacjach i dyskusjach poruszali przede wszystkim tematy dotyczące konsekwencji pandemii, problemów w transporcie, ocieplenia klimatu i rosnącej konkurencji ze strony innych owoców. Eksperci World of Fresh Ideas zwracali szczególną uwagę na konieczność produkcji jabłek i gruszek odpornych na gwałtowne zmiany pogodowe i wzrost temperatur. Ocieplenie klimatu sprzyja również pojawianiu się nowych gatunków szkodników żerujących na uprawach, które dotychczas występowały w strefach klimatu podzwrotnikowego i zwrotnikowego, tak jak to ma miejsce np. z kleszczami afrykańskimi, które zaobserwowano w Polsce.
 
Zważywszy na ocieplenie klimatu, jabłka stają się coraz mniej odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Firmy tworzą programy mające na celu opracowanie hodowli odmian owoców odpornych na te zmiany. Jedna z nich, Plant & Food Research, opracowała program Hot Climate Program (HCP), przedstawiając rezultaty na konferencji WOFI. Pierwsza odmiana jabłek, znana jako „HOT84A1”, została udostępniona hodowcom na całym świecie do sadzenia w obszarach o wysokich (i rosnących) temperaturach.
 
Przyczyną stworzenia programu była tendencja spadkowa konkurencyjności katalońskich jabłek. Cierpiały one na małą ilość czerwonego koloru, słabą kondycję skórki, a także miały plamy od słońca. Przed rynkiem stanęło wyzwanie poprawy jakości owoców. Program bazuje na wynikach ekspertyzy dotyczącej hodowli, stworzonej przez IRTA i Plant&Food Research.
 
Kolejnym zagrożeniem dla sektora sadowniczego, zarówno w Polsce, jak i na świecie, jest brak kontenerów chłodniczych. Eksporterzy zwracali uwagę na dużą ilość produktów i brak sprzętu, do jego załadowania. Globalny łańcuch dostaw żywności i dóbr konsumpcyjnych został poważnie zakłócony po pandemii. Chociaż największy wpływ był odczuwalny natychmiast po zamknięciu, problemy utrzymywały się przez cały rok. Konsumenci byli sfrustrowani brakiem dostępności produktów, do których przywykli z łatwością.
 
W trudnej sytuacji znajdują się również polscy eksporterzy wysyłający żywność m. in. do Egiptu. Maleje dostępność kontenerów chłodniczych, więc wysyłany jest mniejszy wolumen. Jabłka wysyłane do tego kraju, powinny mieć najwyższe standardy jakości, zarówno ze względu na czas transportu, jak i na oczekiwania klientów w Egipcie.
 
Zważywszy na gwałtowne zmiany pogody i ocieplenie klimatu, jabłka stają się coraz mniej odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Powstają programy mające na celu opracowanie hodowli owoców odpornych na te zmiany. Programy te skupiają się głównie na hodowli jabłek i gruszek, aby zapewnić wysoką jakość odmian, mającą dobry smak i wysoką jakość. Wykorzystując tradycyjne techniki hodowli, wyselekcjonowaną klasę nasion. Wszystko po to, aby produkować jabłka i gruszki, które poradzą sobie z gorącym klimatem. Przyczyną programów była spadkowa tendencja konkurencyjności katalońskich jabłek. Cierpiały one na małą ilość czerwonego koloru, słabą kondycję skórki, owoce miały plamy od słońca. Przed rynkiem stanęło wyzwanie poprawy jakości owoców. Program bazuje na wynikach ekspertyzy dotyczącej hodowli, stworzonej przez IRTA i Plant&Food Research. Od samego początku programu, selekcja dokonywana była w Hiszpanii.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: