| Autor: redakcja1

Lutowe zapasy jabłek w Polsce były rekordowe

Jak wynika z danych WAPA, unijne zapasy jabłek w lutym br. wyniosły 3,67 mln t i były drugim najwyższym wynikiem odnotowanym dla tego okresu w ostatnim dziesięcioleciu. W odniesieniu do rekordu z lutego 2015 r. zmalały o 9,6 tys. t - 0,3 proc. – zauważa Bank BGŻ BNP Paribas.

Lutowe zapasy jabłek w Polsce były rekordowe

Zapasy jabłek

Państwa będące głównymi producentami jabłek, czyli Polska, Włochy i Francja na początku lutego br. były w posiadaniu 72 proc. unijnych zapasów tych owoców. Najwięcej jabłek magazynowano we Włoszech. WAPA ocenia zapasy w tym kraju na 1,12 mln t. W samym styczniu włoscy sadownicy upłynnili 192 tys. t jabłek, a od początku obecnego sezonu udało się sprzedać  nieco ponad połowę zbiorów. Zapasy włoskich jabłek na początku lutego były jedynie o 65 tys. t mniejsze o 5 proc. od rekordowo wysokich sprzed roku, z kolei w stosunku do przeciętnie dla tego okresu z poprzednich 3 lat większe o 143 tys. t - 15 proc.

WAPA ocenia, że w Polsce zapasy jabłek na początku lutego były rekordowe i wyniosły 1,07 mln t. W odniesieniu do lutego 2015 r. były większe o 54 tys. t - 5 proc., a wobec średniej z ostatnich 3 lat o 237 tys. t - 28 proc. W styczniu br. polskie zapasy zmalały o 236 tys. t, a zatem w mniejszym stopniu niż w styczniu 2015 r., gdy zostały zmniejszone o 269 tys. t. Od początku tego sezonu zbyt znalazło 70 proc. krajowych zbiorów jabłek.

Nie wiadomo jak dużo owoców zostało skierowane na eksport, gdyż ostatnie dane handlowe publikowane przez Eurostat odnoszą się do listopada 2015 r. Zdaniem WAPA, znaczną część przechowywanych aktualnie w Polsce jabłek stanowią owoce niskiej jakości, które prawdopodobnie zostaną przeznaczone do przetwórstwa.Tagi:
źródło: