| Autor: redakcja1

Wzrost produkcji owoców z krzewów i plantacji jagodowych

Produkcja owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oceniona została na blisko 0,6 mln t, tj. o ok. 20% więcej niż w roku poprzednim.

Wzrost produkcji owoców z krzewów i plantacji jagodowych
Najmniejszą dynamikę zwyżki w odniesieniu do poprzedniego sezonu zaobserwowano dla zbiorów truskawek o 10%. Produkcja truskawek została oceniona na 195 tys. t, przy czym zbiór owoców tego gatunku był nieco skrócony, zwłaszcza na plantacjach bez nawadniania.
 
Produkcja malin jest z kolei przewidywana na poziomie mniejszym od prognozowanego we wstępnym szacunku. Część upraw, które nie były nawadniane, ucierpiała z powodu przedłużającej się suszy, na niektórych plantacjach nie zbierano owoców, a nawet likwidowano plantacje z powodu niskiej rentowności, tj. niskich cen w skupie. Obecnie zbiory malin szacuje się na 120 tys. t.
 
Zbiory porzeczek ogółem, tj. czarnych i kolorowych razem, ocenia się również niżej niż we wstępnym szacunku, a więc na 170 tys. t, w tym porzeczek czarnych na 130 tys. t, czyli o 30% więcej od bardzo niskich zbiorów zeszłorocznych. Podobnie jak w przypadku innych gatunków owoców przeznaczanych do przetwórstwa, spora część porzeczek czarnych nie została jednak zebrana z uwagi na niskie ceny skupu. Zbiory agrestu oszacowano na 12 tys. t, notując zwiększenie się produkcji owoców tego gatunku w stosunku do roku poprzedniego o 25%.
 
Produkcja owoców z pozostałych gatunków krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych uprawianych w sadach została oszacowana na 95 tys. t, tj. o jedną czwartą więcej niż w 2017 r. W tym roku bardzo wysoko oceniono plonowanie aronii. W ostatnich latach coraz większego znaczenia nabierają też nasadzenia nowych gatunków, takich jak np. jagoda kamczacka.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!