| Autor: arkop

Zakończono badania nad nową linią Activ Sady

Firma Arkop właśnie zakończyła I część badań autorskiego programu mineralnego żywienia sadów, opartego na nawozach produkowanych przez Arkop, w szczególności na linii Activ Sady.

Zakończono badania nad nową linią Activ Sady
Przeprowadzone badania dotyczyły wpływu programu na rozwój borówki i wiśni. Badania zostały przeprowadzone na plantacji borówki odmiany ‘Bluecrop’ w Karczmiskach k. Opola Lubelskiego oraz na plantacji towarowej wiśni odmiany Łutówka w miejscowości Międzygórz, powiat Opatowski, województwo Świętokrzyskie.
 
Badania pokazały istotne różnice w plonach w poszczególnych kombinacjach. W przypadku borówki, przy zastosowaniu autorskiego programu mineralnego żywienia Sadów zanotowano wzrost  plonu o 17,4 %. W przypadku wiśni, w obiektach dokarmianych pozakorzeniowo nawozami Activ odnotowano od 4,22% do 15,0% większy plon w porównaniu do kontroli, jak również potwierdzono większą odporność wiśni na spękanie (wśród owoców objętych programem nie odnotowano żadnych spękań po 24 i 48 godzinach).
 
Wyniki pokazują również, że zastosowane nawożenie istotnie wpłynęło na wzrost roślin, termin dojrzewania owoców, wielkość owoców czy na zawartość ekstraktu w owocach. Pod wpływem wszystkich programów wzrastała w owocach zawartość suchej masy. Owoce roślin dokarmianych pozakorzeniowo nawozami Activ zawierały również więcej wapnia, żelaza, cynku, manganu i miedzi w porównaniu do owoców z roślin kontrolnych.
 
Linia Activ Sady to działające biostymulująco nawozy zawierające komplet biogennych aminokwasów, a mianowicie Activ ProAmin Sady, Activ ProWigor Sady i Activ Antychloroza, jak również nawozy NPK ze schelatowanymi mikroelementami takie jak Activ Start Sady NPK i Activ Owoc NPK, a ponadto Bor-Cynk Activ i Activ Cynkowo – Manganowy Sady.

I tak Activ ProWigor Sady to wysokiej klasy, innowacyjny stymulator poprawiający produktywność roślin. Dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom, takim jak siarka, magnez, żelazo, molibden oraz nikiel intensyfikuje wykorzystanie i przemiany azotu oraz proces fotosyntezy, a tym samym wzmacnia roślinę. Odpowiednie dobranie proporcji schelatowanych składników, jak również nowatorskie wykorzystanie niklu (od niedawna uważanego za niezbędny składnik pokarmowy jako składnik ureazy) intensyfikuje proces fotosyntezy w okresie najbardziej intensywnego rozwoju liści i pędów. Activ ProWigor Sady stymuluje wykorzystanie azotu glebowego oraz poprawia metabolizm tego makroskładnika. Intensyfikuje ponadto proces fotosyntezy i poprawia zdrowotność roślin.
 
Z kolei Activ ProAmin Sady to w pełni rozpuszczalny nawóz o wysokiej zawartości przyswajalnych α-aminokwasów przeznaczony do pozakorzeniowego dokarmiania roślin sadowniczych. Stosowanie Activ ProAmin Sady intensyfikuje produktywność roślin poprzez istotne przyspieszenie biosyntezy białek oraz powstanie wewnątrzkomórkowego zysku energetycznego. Energia zaoszczędzona w procesie biosyntezy białek aktywuje pozostałe procesy metaboliczne, co przekłada się na ogólną poprawę funkcjonowania roślin.
 
Activ ProAmin Sady zawiera komplet biogennych aminokwasów wytwarzanych na drodze zaawansowanej technologicznie hydrolizy białka roślinnego. Dzięki ściśle ukierunkowanym procesom wytwarzania aminokwasy zawarte w Activ ProAmin Sady są przyswajane dla roślin w co najmniej 80%. Stosowanie Activ ProAmin Sady jest wyjątkowo efektywne w okresach krytycznego zapotrzebowania roślin na energię (kwitnienie, intensywny wzrost części użytkowych, dojrzewanie) oraz w okresach stresowych (stres termiczny, uszkodzenie roślin przez herbicydy), w których dostarczanie łatwo przyswajalnych biogennych α-aminokwasów działa na rośliny biostymulująco. 

Więcej na temat firmy ARKOP dowiesz się tutaj.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!