| Autor: redakcja1

Zbiory owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych

Zbiory owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych wyniosły niespełna 0,5 mln t, a więc mniej o 18% od zbiorów roku poprzedniego.

Zbiory owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych
Największą obniżkę produkcji w porównaniu z poprzednim sezonem prognozuje się dla malin, bo o 35%. Odmiany letnie w sporej części przemarzły w trakcie zimy, przy czym na niektórych plantacjach zaobserwowano również zamieranie pędów. Niedobory wilgoci w glebie wpłynęły także na spadek plonów. Zbiory owoców tego gatunku oceniono na ponad 75 tys. t. Produkcję porzeczek ogółem, czyli czarnych i kolorowych łącznie prognozuje się na 126 tys. t, a więc to mniej o 23% od produkcji roku poprzedniego. Produkcję agrestu oceniono na 9,6 tys. t, tj. na niższą o 16% niż rok wcześniej.
 
Zbiory truskawek zostały ocenione na 177 tys. t, czyli mniej o 10% od produkcji ubiegłorocznej. Część plantacji, szczególnie odmian wczesnych, została uszkodzona przez wiosenne przymrozki. Brak odpowiedniej ilości wilgoci w glebie oraz bardzo wysokie temperatury w czerwcu wpłynęły niesprzyjająco na plonowanie owoców tego gatunku. Letni zbiór truskawek był nieco skrócony, głównie na plantacjach bez nawadniania, z kolei warunki dla odmian powtarzających były zdecydowanie lepsze.
 
Zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach zostały ocenione na ponad 87 tys. t, a zatem to mniej o 3% w porównaniu z dobrym owocowaniem z roku 2018. Większość gatunków owoców z tej grupy plonowało jednak zdecydowanie gorzej niż w poprzednim roku, przy czym obserwuje się wzrost powierzchni nowych nasadzeń.
 
Ceny skupu owoców z drzew, krzewów owocowych i plantacji jagodowych w większości przypadków były sporo większe niż przed rokiem, bo o 28,4%. Prawie 3-krotnie zwiększyły się ceny wiśni do 299 zł za 1 dt i aronii do 140 zł/dt, ponad 2-krotnie wzrosły ceny malin do 652 zł/dt i po 85% czereśni do 812 zł/dt i brzoskwiń do 432 zł/dt. Jedynie mniejsze niż przed rokiem były ceny truskawek – o 1,4% do 385 zł/dt.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!