54. Sesja Naukowa IOR-PIB w Poznaniu

W ubiegłym tygodniu, pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby, odbyła się 54. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. Głównym tematem było bezpieczeństwo żywności w integrowanej ochronie roślin.

54. Sesja Naukowa IOR-PIB w Poznaniu

W uroczystej inauguracji uczestniczyła podsekretarz stanu Krystyna Gurbiel, która przedstawiła działania resortu na rzecz bezpieczeństwa żywności. Podkreśliła, że jest to zagadnienie złożone o zasięgu globalnym, mające wpływ zarówno na konsumentów, jak i na firmy działając w branży spożywczej. Zaznaczyła, że przed Instytutem Ochrony Roślin – Państwowym Instytutem Badawczym w Poznaniu stoją obecnie nowe, bardzo ważne i ambitne zadania. – Jednym z wyzwań jest sprostanie potrzebom wynikającym z zapewnienia najlepszej ochrony roślin przy wzrastających wymaganiach odnośnie bezpieczeństwa środowiska bez generowania dodatkowych kosztów – podkreśliła wiceminister Gurbiel.

O zadaniach i roli Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w zakresie bezpieczeństwa żywności mówił Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Tadeusz Kłos. Dr Elżbieta Ceglarska z Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przedstawiła zagadnienia związane z rolą tej organizacji w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności w Europie.


W trakcie Sesji wygłoszono 70 referatów i zaprezentowano 215 posterów, które poruszały tematykę związaną z następującymi zagadnieniami:

- różne aspekty integrowanej ochrony roślin uprawnych;

- ocena zagrożenia agrofagiem;

- pozostałości środków ochrony roślin w wodzie, glebie i roślinach;

- aktualne problemy fitopatologii;

- regulacja zachwaszczenia;

- aktualne problemy entomologii i nematologii;

- technika ochrony roślin.

W tegorocznej 54. Sesji uczestniczyło około 500 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również towarzysząca Sesji Konferencja Komitetu Ochrony Roślin – PAN „Aktualne problemy herbologii”. W przeddzień Sesji odbyło się także VII Ogólnopolskie Seminarium Nematologów.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!