| Autor: redakcja1

30 lat targów Agritechnica

Nowy rekord w roku 2015: Ponad 2.900 wystawców z 52 państw – Międzynarodowe jak nigdy dotąd – Motor innowacji dla rolnictwa i wiodące na świecie forum przyszłości branży agrarnej.

30 lat targów Agritechnica

Niejednolita gotowość inwestycyjna
 

W porównaniu z ankietą wiosenną 2015 gotowość inwestycyjna spadła w Niemczech do 42 punktów procentowych, w Polsce do 39 a w Wielkiej Brytanii do 24 punktów. Natomiast we Francji gotowość inwestycyjna lekko wzrosła a mianowicie o 2 procent do obecnych 23 punktów procentowych. Rolnicy w Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii rozbudowali w ciągu ostatnich pięciu lat swoje moce produkcyjne i odnowili posiadane maszyny i urządzenia. W okresach z niskimi cenami producentów płynność finansowa trafia do centrum uwagi, szczególnie w tych przedsiębiorstwach, które w ostatnich latach przeprowadziły inwestycje i w których w związku z tym wzrosło obciążenie kapitałowe. Wszelkie nowe inwestycje są więc odkładane na później. Natomiast we Francji gotowość inwestycyjna pozostaje stabilna, jednakże na raczej niskim poziomie. Podczas gdy gotowość inwestycyjna producentów mleka i trzody chlewnej maleje, producenci warzyw, owoców i zbóż chcą powiększyć swoje inwestycje (z 9 punktów procentowych wiosną 2015 do 22 punktów w aktualnej ankiecie).


Obszary inwestycji: umocniona pozycja uprawy roślin

Coraz więcej planowanych w Niemczech inwestycji to inwestycje w produkcję roślinną (+10 punktów procentowych w porównaniu z ankietą wiosenną 2015). Rolnicy w Wielkiej Brytanii potęgują dywersyfikację swojej produkcji; przy podziale inwestycji +7 punktów procentowych przypada na bioenergię i +4 punkty na uprawę roli. Ponadto 46 procent skłonnych do inwestycji rolników zamierza rozbudować swoje obecne zdolności produkcyjne. Jeśli chodzi o rolników w Polsce to obecnie inwestują oni więcej w hodowlę zwierząt.

We Francji natomiast rolnicy inwestują więcej w uprawę roli, obszary inwestycyjne, do których mają płynąć inwestycje przesuwają się wyraźnie w kierunku uprawy roślin, co wyraża się przyrostem o +26 punktów procentowych do obecnych 74 punktów.
 
Wyzwania wobec uprawy roślin użytkowych  w centrum uwagi

Producenci owoców, warzyw i zbóż muszą w nadchodzących latach przygotować się na mniejszą ilość dostępnych substancji służących ochronie roślin i równocześnie na większą ilość ograniczeń i rygorów (m. in. Greening). W tych okolicznościach dla rolników w Niemczech, Francji i w Polsce coraz większego znaczenia nabiera kwestia wydajności nawożenia. Rolnicy w Niemczech, Francji i w Polsce zamierzają rozbudować swoje programy upraw wprowadzając do nich więcej upraw letnich i międzyplonów. Niemieccy rolnicy wykazują w związku z tym duże zainteresowanie innowacjami w dziedzinie technik nawozowych (64 procent). Ale także w dziedzinie stacjonarnego przetwarzania danych (43 procent), stosowania oprogramowania opartego na modelu chmur obliczeniowych (26 procent) i technik do wysiewu w systemie rzędowym (46 procent) oczekują oni innowacji wpływających korzystnie na produkcję.
 

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: