| Autor: redakcja3

50. seminarium naukowe „Nauka dla pokoju na świecie”

Na Sycylii, w mieście Ericze, trwa jubileuszowe, 50. seminarium naukowe zorganizowane przez Światową Federacje Naukowców oraz Fundację i Centrum Kultury Naukowej imienia Ettore Majorana. W wydarzeniu, jako jeden z gości honorowych, udział bierze minister środowiska prof. Jan Szyszko.

50. seminarium naukowe „Nauka dla pokoju na świecie”
Podczas tegorocznego seminarium naukowcy rozmawiają o nowych zagrożeniach i współczesnych problemach związanych m.in. z migracją oraz ze zmianami klimatycznymi. W tym obszarze Polska ma duże doświadczenie i wiedzę.

Prof. Jan Szyszko podkreślił: - Dzięki pochłanianiu CO2 przez układy przyrodnicze następuje – z jednej strony redukcja emisji tego gazu, a z drugiej jest on wykorzystany do regeneracji gleb i lasów. W ten sposób lasy są w stanie produkować więcej biomasy i żywności, a bioróżnorodność jest lepiej chroniona. Dzięki temu będziemy także w stanie skuteczniej zapobiegać takim globalnym problemom, jak głód i migracj.

Jesteśmy bardzo dumni z Polski, że daje przykład tego, co demokratyczne i wolne państwa mogą robić dla przyszłości ludzkości – podkreślił prof. Antonino Zichichi, prezes Światowej Federacji Naukowców.

Nawiązał on także do zeszłorocznej konferencji „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato Si”, która odbyła się w październiku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas tego wydarzenia zostały omówione takie globalne wyzwania, jak m.in.: migracja, głód,  pustynnienie oraz zmiany klimatyczne.

O Puszczy Białowieskiej

Podczas spotkania minister Jan Szyszko wyjaśniał również naukowcom  z całego świata, jakie działania ochronne są prowadzone aktualnie na terenie Puszczy Białowieskiej.  - Myślę, że moje wyjaśnienia spotkały się ze zrozumieniem wysokiej klasy naukowców. Zaprosiłem ich również do Polski, żeby pokazać, w jaki sposób kształtujemy nasze zasoby przyrodnicze.

O Konferencji

50. sesja międzynarodowego seminarium „Nauka dla pokoju na świecie” została zorganizowana przez Światową Federację Naukowców (World Federation of Scientists oraz Fundację i Centrum Kultury Naukowej im. Ettore Majorana (Ettore Majorana Foundation And Centre For Scientific Culture). Konferencje te odbywają się cyklicznie i są poświęcone ważnym problemom współczesnego świata.

Światowa Federacja Naukowców skupia ponad dziesięć tysięcy uczonych z całego świata, w tym stu trzydziestu noblistów. Wspólnie z Papieską Akademią Nauk przyznaje „Nagrodę dla Pokoju”. Jej laureatem jest m.in. profesor Jan Szyszko, minister środowiska.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!