| Autor: mikolaj

ARR na Polskim Kongresie Rolnictwa w Gniewinie. Polska szóstym producentem żywności w Europie

10 lat członkostwa w Unii Europejskiej to dobry okres dla sektora rolno-spożywczego. Dzięki unijnym środkom polskie firmy stały się konkurencyjne na rynkach międzynarodowych, a zakłady przetwórcze należą dziś do jednych z najnowocześniejszych w Europie. Tak w skrócie można podsumować pierwszy Polski Kongres Rolnictwa, który odbył się w Gniewinie w województwie pomorskim pod patronatem prezesa Agencji Rynku Rolnego.

ARR na Polskim Kongresie Rolnictwa w Gniewinie. Polska szóstym producentem żywności w Europie

- Gniewino to perełka samorządowa. Podobnie jak branża rolno-spożywa na tle całej polskiej gospodarki - tymi słowami podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa Tadeusz Nalewajk rozpoczął debatę o kondycji polskiego rolnictwa i przetwórstwa spożywczego.

- W tym roku mija 10 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Należy podkreślić, że dzięki środkom z UE sektor rolno-spożywczy stał się bardzo konkurencyjny na rynku europejskim i światowym, a nasze zakłady przetwórcze należą dziś do najnowocześniejszych. To dzięki temu jesteśmy dziś 6. producentem żywności w Europie.


Minister wspomniał także o problemach, jakie dziś spotykają polskich przedsiębiorców, szczególnie w kontekście sytuacji na Ukrainie i kontaktów handlowych z Rosją. Dodał, że co trzecie jabłko spożywane w Federacji pochodzi z Polski. W przypadku zatrzymania eksportu tych owoców sadownicy znajdą się w trudnej sytuacji.

Tadeusz Nalewajk podkreślił, jak ważna jest promocja marek polskiej żywności. Działaniami propagującymi polską żywność w kraju i na świecie zajmuje się Agencja Rynku Rolnego.

Prezes ARR Radosław Szatkowski podkreślił, że nasz kraj, jak również województwo pomorskie może poszczycić się wieloma przykładami wzorowych przedsiębiorców produkujących żywność najwyższej jakości.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!